Facebook Image

Zioła od A do Z

Zioła w schorzeniach

Ostatnio dodane

Anyż gwiazdkowy

Anyż gwiazdkowy

Bocznia piłkowana

Bocznia piłkowana

Balsamowiec mirra

Balsamowiec mirra

Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 233 gości 

Niepokalanek pieprzowy

Bocznia piłkowana

Skrzyp Polny

Skrzyp polny

Pluskwica gronista

Ortosyfon kłosowy

Lawenda wąskolistna

Balsamowiec mirra

Czosnek zwyczajny

Żeń-szeń właściwy

Dziurawiec zwyczajny

Melisa lekarska

Babka jajowata

Hakorośl rozesłana

Pochrzyn kosmaty

Pieprz metystynowy

Miłorząb dwuklapowy

Róża dzika

Jeżówka purpurowa

Nagietek lekarski

Ostropest plamisty

Mącznica lekarska

Opis Rośliny

Mącznica lekarska - Arctostaphylos uva-ursi


Mącznica lekarska to pradawna nordycka roślina lecznica. Już w XVIII w. zalecana była osobom chorującym na nerki i mającym śluz w moczu. Jej nazwa wiąże się z mączystym smakiem owoców, które pojawiają się pod koniec pory letniej...

Mącznica lekarska zwana inaczej niedźwiedzią jagodą lub niedźwiedzim gronem to niewielka krzewinka o płożących się pędach. Jej owoce to intensywnie czerwone jagody przypominające swoim wyglądem jagody borówki brusznicy, różnią się jednak smakiem.

Działanie:

Surowiec leczniczy stanowią liście mącznicy lekarskiej. Zawarte w nich glukozydy fenolowe (głównie arbutyna) hydrolizują w moczu i uwalniają związek czynny - hydrochinon, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne na drogi moczowe. Po przyjęciu wyciągu z surowca bakteriobójcze stężenie hydrochinonu w moczu utrzymuje się nawet przez kilka godzin.

Zastosowanie:

Liść mącznicy lekarskiej wykorzystywany jest w leczeniu zakażeń dróg moczowych (zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej). Skuteczne działanie surowca wiąże się wyłącznie z zasadowym odczynem moczu. W związku z tym w trakcie leczenia należy zachowywać dietę niezakwaszającą mocz -bogatą w warzywa i owoce, a ubogą w mięsa, wędliny oraz produkty mleczne. Należy także unikać połączeń mącznicy z żurawiną, która stosowana w zakażeniach bakteryjnych dróg moczowych silnie zakwasza mocz.

UWAGA!

Ze względu na obecność hydrochinonu, a także garbników, mącznica lekarska nie powinna być przyjmowana przez kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz dzieci poniżej 12 roku życia. Terapii nie wolno prowadzić dłużej niż tydzień i nie należy jej powtarzać częściej niż 5 razy do roku.