Facebook Image

Zioła od A do Z

Zioła w schorzeniach

Ostatnio dodane

Złocień maruna

Złocień maruna

Tymianek pospolity

Tymianek pospolity

Fiołek trójbarwny

Fiołek trójbarwny

Żeń-szeń właściwy

Żeń-szeń właściwy

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 235 gości 

Niepokalanek pieprzowy

Bocznia piłkowana

Skrzyp Polny

Skrzyp polny

Pluskwica gronista

Lawenda wąskolistna

Ortosyfon kłosowy

Balsamowiec mirra

Babka jajowata

Czosnek zwyczajny

Żeń-szeń właściwy

Melisa lekarska

Dziurawiec zwyczajny

Hakorośl rozesłana

Pieprz metystynowy

Miłorząb dwuklapowy

Pochrzyn kosmaty

Róża dzika

Nagietek lekarski

Jeżówka purpurowa

Ostropest plamisty

Mącznica lekarska

Opis Rośliny

Mącznica lekarska - Arctostaphylos uva-ursi


Mącznica lekarska to pradawna nordycka roślina lecznica. Już w XVIII w. zalecana była osobom chorującym na nerki i mającym śluz w moczu. Jej nazwa wiąże się z mączystym smakiem owoców, które pojawiają się pod koniec pory letniej...

Mącznica lekarska zwana inaczej niedźwiedzią jagodą lub niedźwiedzim gronem to niewielka krzewinka o płożących się pędach. Jej owoce to intensywnie czerwone jagody przypominające swoim wyglądem jagody borówki brusznicy, różnią się jednak smakiem.

Działanie:

Surowiec leczniczy stanowią liście mącznicy lekarskiej. Zawarte w nich glukozydy fenolowe (głównie arbutyna) hydrolizują w moczu i uwalniają związek czynny - hydrochinon, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne na drogi moczowe. Po przyjęciu wyciągu z surowca bakteriobójcze stężenie hydrochinonu w moczu utrzymuje się nawet przez kilka godzin.

Zastosowanie:

Liść mącznicy lekarskiej wykorzystywany jest w leczeniu zakażeń dróg moczowych (zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej). Skuteczne działanie surowca wiąże się wyłącznie z zasadowym odczynem moczu. W związku z tym w trakcie leczenia należy zachowywać dietę niezakwaszającą mocz -bogatą w warzywa i owoce, a ubogą w mięsa, wędliny oraz produkty mleczne. Należy także unikać połączeń mącznicy z żurawiną, która stosowana w zakażeniach bakteryjnych dróg moczowych silnie zakwasza mocz.

UWAGA!

Ze względu na obecność hydrochinonu, a także garbników, mącznica lekarska nie powinna być przyjmowana przez kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz dzieci poniżej 12 roku życia. Terapii nie wolno prowadzić dłużej niż tydzień i nie należy jej powtarzać częściej niż 5 razy do roku.