Facebook Image

Zioła od A do Z

Zioła w schorzeniach

Ostatnio dodane

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna

Lukrecja gładka

Lukrecja gładka

Pieprz metystynowy

Pieprz metystynowy

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 73 gości 

Niepokalanek pieprzowy

Bocznia piłkowana

Skrzyp Polny

Skrzyp polny

Pluskwica gronista

Lawenda wąskolistna

Balsamowiec mirra

Ortosyfon kłosowy

Babka jajowata

Czosnek zwyczajny

Melisa lekarska

Żeń-szeń właściwy

Dziurawiec zwyczajny

Miłorząb dwuklapowy

Hakorośl rozesłana

Pieprz metystynowy

Pochrzyn kosmaty

Róża dzika

Nagietek lekarski

Pokrzywa zwyczajna

Zielona herbata

Mącznica lekarska

Opis Rośliny

Mącznica lekarska - Arctostaphylos uva-ursi


Mącznica lekarska to pradawna nordycka roślina lecznica. Już w XVIII w. zalecana była osobom chorującym na nerki i mającym śluz w moczu. Jej nazwa wiąże się z mączystym smakiem owoców, które pojawiają się pod koniec pory letniej...

Mącznica lekarska zwana inaczej niedźwiedzią jagodą lub niedźwiedzim gronem to niewielka krzewinka o płożących się pędach. Jej owoce to intensywnie czerwone jagody przypominające swoim wyglądem jagody borówki brusznicy, różnią się jednak smakiem.

Działanie:

Surowiec leczniczy stanowią liście mącznicy lekarskiej. Zawarte w nich glukozydy fenolowe (głównie arbutyna) hydrolizują w moczu i uwalniają związek czynny - hydrochinon, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne na drogi moczowe. Po przyjęciu wyciągu z surowca bakteriobójcze stężenie hydrochinonu w moczu utrzymuje się nawet przez kilka godzin.

Zastosowanie:

Liść mącznicy lekarskiej wykorzystywany jest w leczeniu zakażeń dróg moczowych (zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej). Skuteczne działanie surowca wiąże się wyłącznie z zasadowym odczynem moczu. W związku z tym w trakcie leczenia należy zachowywać dietę niezakwaszającą mocz -bogatą w warzywa i owoce, a ubogą w mięsa, wędliny oraz produkty mleczne. Należy także unikać połączeń mącznicy z żurawiną, która stosowana w zakażeniach bakteryjnych dróg moczowych silnie zakwasza mocz.

UWAGA!

Ze względu na obecność hydrochinonu, a także garbników, mącznica lekarska nie powinna być przyjmowana przez kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz dzieci poniżej 12 roku życia. Terapii nie wolno prowadzić dłużej niż tydzień i nie należy jej powtarzać częściej niż 5 razy do roku.