Facebook Image

Zioła od A do Z

Zioła w schorzeniach

Ostatnio dodane

Kozłek lekarski

Kozłek lekarski

Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa

Żywokost lekarski

żywokost lekarski

Żywokost lekarski

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

Niepokalanek pieprzowy

Bocznia piłkowana

Skrzyp Polny

Skrzyp polny

Pluskwica gronista

Ortosyfon kłosowy

Lawenda wąskolistna

Balsamowiec mirra

Czosnek zwyczajny

Żeń-szeń właściwy

Dziurawiec zwyczajny

Hakorośl rozesłana

Melisa lekarska

Babka jajowata

Pochrzyn kosmaty

Pieprz metystynowy

Miłorząb dwuklapowy

Jeżówka purpurowa

Róża dzika

Nagietek lekarski

Ostropest plamisty

Niepokalanek pieprzowy

Opis Rośliny

Niepokalanek pieprzowy - Vitex agnus castus


Hipokrates oraz inni starożytni medycy zalecali owoce niepokalanka na wiele różnych dolegliwości. Dzisiaj stanowi on jedno z najczęściej stosowanych ziół w schorzeniach związanych z miesiączką...Niepokalanek pieprzowy jest małym krzewem o purpurowych kwiatach. Roślina ta pochodzi znad Morza Śródziemnego, rośnie natomiast w okolicach podzwrotnikowych całego świata. Ususzone czerwone jagody niepokalanka swoim kształtem przypominają ziarna pieprzu, a przyrządzany z nich napar posiada pieprzowy posmak.

Działanie:

Niepokalanek stymuluje przysadkę mózgową do wydzielania hormonów tropowych, które następnie pobudzają jajniki do wydzielania progesteronu. Ponadto zmniejsza on nadmierną produkcję prolaktyny odpowiedzialnej za produkcję mleka w gruczołach sutkowych. Roślina zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (m.in. wzdęcia, nerwowość), co wynika z przywracania równowagi w organizmie pomiędzy estrogenami i progesteronem (uważa się, że organizm kobiet cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego wytwarza zbyt mało progesteronu podczas ostatnich 2 tygodni cyklu miesięcznego). W związku z tym, że duże stężenie prolaktyny i małe stężenie progesteronu w organizmie może hamować owulację, niepokalanek pomaga kobietom, mającym problem z zajściem w ciążę.

Zastosowanie:

Preparaty z niepokalanka stosuje się w celu łagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, regulacji cyklu miesięcznego, a także jako środek pobudzający płodność u kobiet. Ponadto znalazły one zastosowanie jako środki łagodzące uderzenia gorąca w występujące w okresie menopauzy.

Ciekawostka:

Niepokalanek swą nazwę zawdzięcza dawnym wierzeniom, że zioło to zmniejsza popęd seksualny. Średniowieczni mnisi żuli suszone owoce niepokalanka, aby łatwiej było im dochować ślubów czystości!

Dostępny w formie:

  • kapsułek
  • tabletek
  • nalewki
  • herbatki

Zobacz również:

ZIOŁA W "STARCIU Z MENOPAUZĄ I KLIMAKTERIUM