Facebook Image

Zioła od A do Z

Zioła w schorzeniach

Ostatnio dodane

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna

Rumianek pospolity

Rumianek pospolity

Wierzba biała

Wierzba biała

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Niepokalanek pieprzowy

Bocznia piłkowana

Skrzyp Polny

Skrzyp polny

Pluskwica gronista

Lawenda wąskolistna

Ortosyfon kłosowy

Balsamowiec mirra

Babka jajowata

Czosnek zwyczajny

Żeń-szeń właściwy

Melisa lekarska

Dziurawiec zwyczajny

Hakorośl rozesłana

Miłorząb dwuklapowy

Pieprz metystynowy

Pochrzyn kosmaty

Róża dzika

Nagietek lekarski

Ostropest plamisty

Pokrzywa zwyczajna

Niepokalanek pieprzowy

Opis Rośliny

Niepokalanek pieprzowy - Vitex agnus castus


Hipokrates oraz inni starożytni medycy zalecali owoce niepokalanka na wiele różnych dolegliwości. Dzisiaj stanowi on jedno z najczęściej stosowanych ziół w schorzeniach związanych z miesiączką...Niepokalanek pieprzowy jest małym krzewem o purpurowych kwiatach. Roślina ta pochodzi znad Morza Śródziemnego, rośnie natomiast w okolicach podzwrotnikowych całego świata. Ususzone czerwone jagody niepokalanka swoim kształtem przypominają ziarna pieprzu, a przyrządzany z nich napar posiada pieprzowy posmak.

Działanie:

Niepokalanek stymuluje przysadkę mózgową do wydzielania hormonów tropowych, które następnie pobudzają jajniki do wydzielania progesteronu. Ponadto zmniejsza on nadmierną produkcję prolaktyny odpowiedzialnej za produkcję mleka w gruczołach sutkowych. Roślina zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (m.in. wzdęcia, nerwowość), co wynika z przywracania równowagi w organizmie pomiędzy estrogenami i progesteronem (uważa się, że organizm kobiet cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego wytwarza zbyt mało progesteronu podczas ostatnich 2 tygodni cyklu miesięcznego). W związku z tym, że duże stężenie prolaktyny i małe stężenie progesteronu w organizmie może hamować owulację, niepokalanek pomaga kobietom, mającym problem z zajściem w ciążę.

Zastosowanie:

Preparaty z niepokalanka stosuje się w celu łagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, regulacji cyklu miesięcznego, a także jako środek pobudzający płodność u kobiet. Ponadto znalazły one zastosowanie jako środki łagodzące uderzenia gorąca w występujące w okresie menopauzy.

Ciekawostka:

Niepokalanek swą nazwę zawdzięcza dawnym wierzeniom, że zioło to zmniejsza popęd seksualny. Średniowieczni mnisi żuli suszone owoce niepokalanka, aby łatwiej było im dochować ślubów czystości!

Dostępny w formie:

  • kapsułek
  • tabletek
  • nalewki
  • herbatki

Zobacz również:

ZIOŁA W "STARCIU Z MENOPAUZĄ I KLIMAKTERIUM