Facebook Image

Zioła od A do Z

Zioła w schorzeniach

Ostatnio dodane

Żeń-szeń właściwy

Żeń-szeń właściwy

Wierzba biała

Wierzba biała

Arcydzięgiel litwor

Arcydzięgiel litwor

Czosnek zwyczajny

Czosnek zwyczajny

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 

Niepokalanek pieprzowy

Bocznia piłkowana

Skrzyp Polny

Skrzyp polny

Pluskwica gronista

Lawenda wąskolistna

Ortosyfon kłosowy

Balsamowiec mirra

Babka jajowata

Melisa lekarska

Czosnek zwyczajny

Żeń-szeń właściwy

Dziurawiec zwyczajny

Miłorząb dwuklapowy

Hakorośl rozesłana

Róża dzika

Pochrzyn kosmaty

Zielona herbata

Pieprz metystynowy

Pokrzywa zwyczajna

Nagietek lekarski

Złocień maruna

Opis Rośliny

Chrysanthemum parthenium - złocień maruna


Ludzie średniowiecza wierzyli, że złocień maruna oczyszcza powietrze i odpędza choroby, głównie malarię. Dzisiaj roślina ta znalazła zastosowanie w leczeniu bólów głowy, zaburzeń miesiączkowych, a także dolegliwości gastrycznych. Okrzyknięto go także lekiem na migreny...Ze względu na żółto - białe, postrzępione kwiaty złocień maruna swoim wyglądem przypomina rumianek, z którym zresztą często jest mylony. Jednak w przeciwieństwie do rumianku surowce leczniczym w przypadku złocienia są nie same kwiaty, natomiast ziele. Kwiaty nie posiadają większych właściwości leczniczych, a jedynie charakterystyczny, ostry zapach, co często wykorzystywane jest do odstraszania owadów.

Działanie:

Zawarty w surowcu składnik o nazwie partenolid hamuje działanie substancji odpowiedzialnych za rozszerzanie i zwężanie naczyń krwionośnych. Zapobiega agregacji płytek krwi oraz uwalnianiu neuroprzekaźnika - serotoniny. Działanie to może być korzystne w przypadku występowania bólów migrenowych, podczas których poziom serotoniny we krwi wzrasta, a także wzmaga się samoczynna agregacja trombocytów. Dokładne przyczyny migreny nie są znane, jednak postuluje się pogląd, że wynika ona ze zwężenia, a następnie gwałtownego rozszerzenia naczyń krwionośnych w obrębie mózgu. Złocień maruna jest skuteczny w zapobieganiu migren, jednak nie przynosi skutków, gdy napad się już rozpoczął. Oprócz opisanego działania roślina ta łagodzi skurcze miesiączkowe, wywołane nadmierną ilością prostaglandyn, które wywołują stan zapalny i ból.

Zastosowanie:

Ziele maruny stosowane jest zapobiegawczo w migrenach oraz w celu łagodzenia objawów ich występowania. Ponadto wykorzystuje się je do łagodzenia dolegliwości miesiączkowych.

Dostępny w formie:

- kapsułek

- tabletek

- suszonego ziela/herbatki

- nalewki

UWAGA!

Złocień maruna nie powinien być przyjmowany przez kobiety karmiące piersią oraz ciężarne, ponieważ może dojść do pobudzenia czynności skurczowej macicy.

Złocień maruna może obniżać krzepliwość krwi, dlatego osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny przed zastosowaniem skonsultować to z lekarzem.