Lecznicze właściwości olejku lawendowego

Olejek lawendowy to jeden z najlepiej poznanych olejków eterycznych. Jego skład chemiczny jest bardzo skomplikowany bowiem składa się na niego aż ponad 150 związków czynnych, co może tłumaczyć szerokie spektrum działania olejku, począwszy od łagodzenia ukąszeń owadów po leczenie reumatyzmu…

Botaniczna nazwa lawendy (Lavandula officinalis) pochodzi od łacińskiego lavare, co oznacza „myć”. Historia leczniczego zastosowania rośliny najprawdopodobniej zaczęła się od wykorzystywania jej do oczyszczania ran. Istnieją także starodawne wzmianki na temat wykorzystywania lawendy do prania pościeli, a także jako środka do mycia ciała. Dzisiaj wiadomo, że roślina ta działa wielokierunkowo, m.in. przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, antyseptycznie, przeciwdepresyjnie, uspokajająco, przeciwskurczowo i odtruwająco.

Olejek lawendowy – zastosowanie

Wśród wszystkich dostępnych olejków eterycznych, to właśnie olejek lawendowy należy do najbardziej uniwersalnych oraz najczęściej stosowanych w aromaterapii i nie tylko. Ceniony jest przede wszystkim ze względu na swoje działanie kojące, uspokajające i rewitalizujące. Naturalny olejek lawendowy posiada dobrze udokumentowaną historię skutecznego leczenia ran i oparzeń, stąd często stanowi składnik preparatów stosowanych m.in. w leczeniu oparzeń słonecznych. Doskonale uśmierza ból, co w połączeniu z działaniem antyseptycznym sprawia, że skutecznie leczy rany, a także pobudza komórki do szybszej regeneracji. Preparat ponadto przynosi efekty w leczeniu bólu głowy, bezsenności, opryszczki, trądziku, stresu, niepokoju i depresji.

Kilka innych możliwych zastosowań olejku lawendowego:

-posmaruj miejsce po ukąszeniu np. pszczoły lub osy olejkiem – doskonale łagodzi ból i obrzęk;

-wymieszaj olejek ze świeżo wyciśniętym sokiem z aloesu, a mieszankę aplikuj w celu szybkiego łagodzenia oparzeń;

-aby złagodzić ból zatok przyłóż na czoło chłodny okład z dodatkiem kilku kropel olejku lawendowego;

-chcąc zapobiegać wypadaniu włosów, a także aby pozbyć się łupieżu, dodaj do szamponu kilka kropel olejku z lawendy;

-aby zrelaksować się przed snem dodaj do kąpieli 5-10 kropel olejku z lawendy, możesz go także zaaplikować na poduszkę lub piżamę (2-3 krople)

Warto pamiętać, że lawenda:

-odstrasza mole i pchły;

-skutecznie leczy grzybicę stóp i wszawicę;

-łagodzi kaszel, ułatwia oddychanie;

-doskonale odświeża powietrze

Jak stosować olejek lawendowy?

Jak w przypadku każdego olejku eterycznego, tak i lawendowy musi być stosowany z zachowaniem odpowiedniej ostrożności. Należy pamiętać, że olejki stosujemy przede wszystkim zewnętrznie i w każdym przypadku ich aplikacja musi być poprzedzona rozcieńczeniem w innym oleju nośnikowym, np. z pestek winogron, jojoba czy lnianym. Wewnętrzne stosowanie olejków eterycznych jest dopuszczalne wyłącznie pod kontrolą odpowiednio wykwalifikowanego lekarza. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Olejku lawendowego nie zaleca się stosować w okresie ciąży, laktacji oraz u dzieci  poniżej 2 roku życia.

Facebook Komentarze

Brak komentarzy

Podziel się Swoją opinią