Nowe badania nad „arktycznym korzeniem” nadzieją dla chorych na depresję?
5our score

Prowadzone w ostatnim czasie badania wykazały, że Rhodiola rosea, znana również jako złoty korzeń lub arktyczny korzeń może stanowić skuteczny środek w leczeniu osób cierpiących na depresję. Roślina wykorzystywana jest od wieków m.in. w Rosji i Chinach w celu zwiększenia wytrzymałości, a także jako środek zapobiegawczy w chorobie wysokościowej, w zmęczeniu i obniżonym nastroju. W ciągu ostatnich lat zadomowiła się także na naszym rodzimym rynku jako suplement zwiększający odporność organizmu na różnego rodzaju czynniki stresowe, czyli innymi słowy – adaptogen.
Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Pensylvania, opubliowane w czasopiśmie Phytomedicine dowodzą, że Rhodiola rosea może być pomocna w leczeniu łagodnych i umiarkowanych depresji.
Zdaniem psychiatrów z Royal College of Psychiatryst, jedna na pięć osób doświadcza w ciągu swojego życia depresji trwającej od kilku dni do kilku miesięcy. Do głównych symptomów należą uporczywy smutek, obniżony nastrój, permanentne zmęczenie, brak zainteresowania życiem, utrata apetytu i popędu seksualnego.
W pierwszym w historii podwójnie ślepym, randomizowanym, kontrolowanym placebo badaniu wzięło udział 57 chorych na depresję. Przez 12 tygodni trwania doświadczenia uczestniczy, podzieleni na grupy, otrzymywali standaryzowane wyciągi z Rhodiola rosea, sertralinę (lek przeciwdepresyjny) lub placebo. Choć u osób przyjmujących sertralinę zanotowano nieco większe szanse na poprawę w porównaniu z pacjentami zażywającymi rodiolę, u pacjentów przyjmujących lek przeciwdepresyjny dwukrotnie częściej obserwowano negatywne skutki uboczne takie jak: nudności oraz zaburzenia funkcji seksualnych m.in. znaczący spadek libido.

„Wstępne wyniki sugerują, że terapia ziołowa może mieć potencjał i możliwość pomagania pacjentom z depresją, którzy, z powodu skutków ubocznych, nie tolerują konwencjonalnych leków przeciwdepresyjnych „ – Jun. J. Mao, kierownik badań.

źródło: http://www.uphs.upenn.edu/news/News_Releases/2015/03/mao/

Brak komentarzy

HAVE SOMETHING TO SAY?