W średniowiecznej symbolice bladoliliowy kolor lawendy kojarzony był z duchowymi zaletami Matki Boskiej. Dzisiaj lawenda jest symbolem Prowansji, gdzie masowo wykorzystuje się ją do produkcji smacznych miodów lawendowych…
Pochodzenie lawendy lekarskiej wiąże się z rejonem Morza Śródziemnego. Roślina ta jest wiecznie zielonym półkrzewem. Fioletowe kwiaty lawendy wąskolistnej charakteryzuje silny, aromatyczny zapach.
Lawenda wąskolistna – właściwości
Surowiec leczniczy stanowią kwiaty. Ich wyciągi działają uspokajająco i odprężająco, a także spazmolitycznie w obrębie przewodu pokarmowego, regulują perystaltykę jelit i przeciwdziałają wzdęciom. Ponadto zwiększają wydzielanie soków trawiennych i żółci.
Olejek lawendowy działa antybakteryjnie, antyseptycznie oraz uspokajająco m.in. w stanach niepokoju, a także ułatwia zasypianie.
Lawenda wąskolistna – zastosowanie
Surowiec stosuje się w zaburzeniach pracy jelit o podłożu nerwowym, w problemach z zasypianiem, oraz w stanach niepokoju i nadmiernej pobudliwości. Wyciągi i olejek wykorzystuje się także w leczeniu niewielkich zranień i oparzeń ( w tym oparzeń słonecznych) oraz jako dodatek do kąpieli w zaburzeniach krążenia.
UWAGA!
Lawenda nie powinna być stosowana przez kobiety ciężarne i karmiące piersią.
Dostępna w formie:
kapsułek/tabletek (zazwyczaj składnik preparatów złożonych)
herbatki do zaparzania
ususzonego surowca
olejku eterycznego
nalewki

Zapalony zielarz i miłośniki natury. Zainspirowany złożonością i bogactwem natury, poświęcił swoje życie odkrywaniu i naukowemu badaniu roślin leczniczych. Pasja do roślin i głębokie zrozumienie ich leczniczych właściwości przekłada się na unikalne, holistyczne podejście do zdrowia i wellness.