Lawenda wąskolistna – właściwości i zastosowanie

W średniowiecznej symbolice bladoliliowy kolor lawendy kojarzony był z duchowymi zaletami Matki Boskiej. Dzisiaj lawenda jest symbolem Prowansji, gdzie masowo wykorzystuje się ją do produkcji smacznych miodów lawendowych…

Pochodzenie lawendy lekarskiej wiąże się z rejonem Morza Śródziemnego. Roślina ta jest wiecznie zielonym półkrzewem. Fioletowe kwiaty lawendy wąskolistnej charakteryzuje silny, aromatyczny zapach.

Lawenda wąskolistna – właściwości

Surowiec leczniczy stanowią kwiaty. Ich wyciągi działają uspokajająco i odprężająco, a także spazmolitycznie w obrębie przewodu pokarmowego, regulują perystaltykę jelit i przeciwdziałają wzdęciom. Ponadto zwiększają wydzielanie soków trawiennych i żółci.

Olejek lawendowy działa antybakteryjnie, antyseptycznie oraz uspokajająco m.in. w stanach niepokoju, a także ułatwia zasypianie.

Lawenda wąskolistna – zastosowanie
Surowiec stosuje się w zaburzeniach pracy jelit o podłożu nerwowym, w problemach z zasypianiem, oraz w stanach niepokoju i nadmiernej pobudliwości. Wyciągi i olejek wykorzystuje się także w leczeniu niewielkich zranień i oparzeń ( w tym oparzeń słonecznych) oraz jako dodatek do kąpieli w zaburzeniach krążenia.

UWAGA!
Lawenda nie powinna być stosowana przez kobiety ciężarne i karmiące piersią.

Dostępna w formie:
kapsułek/tabletek (zazwyczaj składnik preparatów złożonych)
herbatki do zaparzania
ususzonego surowca
olejku eterycznego
nalewki

Sprawdź również:  Pieprz metystynowy - właściwości i zastosowanie

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *