Nie daj się zakrzepicy!

Zapalenie zakrzepowe żył (zakrzepica) przebiega często bezobjawowo albo objawy są niecharakterystyczne, występujące także przy innych schorzeniach. Niebezpieczeństwo zagrożenia życia pojawia się, gdy skrzep oderwie się i dotrze do tętnicy płucnej, serca lub mózgu, bo powoduje śmierć w ciągu kilkunastu sekund. To dlatego zakrzepica nazywana jest cichym zabójcą. Choroba najczęściej dotyczy kończyn dolnych, choć może występować także w innych rejonach.

Jakie są przyczyny zakrzepicy?

Na zakrzepicę narażone są osoby, które doznały urazu, np. złamania kończyny, silnego stłuczenia, osoby po zabiegach chirurgicznych, osoby długotrwale leżące, osoby ze zmianami żylakowatymi, cierpiące na nadmierną krzepliwość krwi, także kobiety w czasie ciąży oraz po porodzie.

Co nas powinno zaniepokoić?

Zakrzepica może obejmować tylko żyły powierzchowne. Wówczas następuje zaczerwienienie, ból lub/i zasinienie skóry.

W przypadku zapalenia żył głębokich pojawia się silny ból i obrzęk. W przypadku kończyn dolnych ból nasila się przy chodzeniu i przy zginaniu stopy. Choroba jednak nie zawsze daje objawy. W przypadku podejrzenia zakrzepicy należy zrobić szczegółowe badania.

Podejrzewasz zakrzepicę? Zrób badania!

Potwierdzić lub wykluczyć chorobę mogą tylko specjalistyczne badania. U osób z podejrzeniem zakrzepicy wykonuje oznaczenie stężenia D –dimerów. Podwyższone ich wartości mogą świadczyć o tej chorobie, ale też o innych schorzeniach. Z tego powodu wykonuje się jeszcze inne badania, które pozwalają na wykrycie zaburzeń krzepnięcia krwi. Ocenie poddaje się badanie takich wskaźników krzepnięcia jak: PT, APTT i fibrynogen.

W przypadku podejrzenia o zakrzepicę kończyn dolnych lub górnych wykonuje się usg doppler żył. Jest to rodzaj ultrasonografii, badanie nieinwazyjne, polegające na rejestrowaniu przepływu krwi. Pozwala to na rozpoznanie wszelkich zmian chorobowych.

Kobietom z zagrożeniem zakrzepicy zaleca się dodatkowo wykonanie USG dopochwowe lub USG ginekologiczne.

Wygodną forma jest pakiet badań diagnostycznych, które pacjent może wykonać w jednym miejscu, szybko i sprawnie, łącząc je z wizytami u specjalisty. Daje to dużą oszczędność czasu. Badania w pakiecie (D-dimery, PT, APTT, fibrynogeny, Doppler, USG dopochwowe i USG ginekologiczne) oferuje Niepubliczny Zakład Ochrony Zdrowia MULTIMED, który zaprasza pacjentów do swoich placówek.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *