O mnie słów kilka….

„Rumianek bezpromieniowy – trudno powiedzieć czy to od niego bezpośrednio zaczęła się moja fascynacja i przygoda z ziołami, niemniej utkwił w mej pamięci na zawsze jako główny składnik zupy błotnej gotowanej w ogrodzie Babci dawno, dawno temu…. Niesamowicie podobał mi się jego ananasowy zapach…”

Nazywam się Paulina Znajdek-Awiżeń. Jestem doktorem nauk farmaceutycznych. Studiując farmację zdobywałam wiedzę z zakresu chemii, farmakologii i wielu innych dziedzin związanych z tą profesją, jednak od początku najbardziej ciągnęło mnie w stronę leków ziołowych. W szczególności spodobała mi się farmakognozja, z którą na kilka lat związałam swoje życie bezpośrednio po studiach, bo to właśnie z Katedrze i Zakładzie Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu odbywałam swoje studia doktoranckie. Miałam tam wspaniałe możliwości zgłębiania wiedzy z zakresu właściwości leczniczych roślin, izolacji związków czynnych w nich zawartych, badaniu aktywności biologicznej ziołowych ekstraktów.

Nie ograniczam się jednak wyłącznie do wyników badań i kolejnych doniesień naukowych. Jestem ogromnym zwolennikiem łączenia wiedzy naukowej z wiedzą medycyny ludowej, która bardzo często stanowi podwaliny dla współczesnej nauki, także w kwestii roślin o działaniu leczniczym. Dlatego na mojej półce, poza licznymi podręcznikami akademickimi znajduje się niezliczona liczba książek dawnych zielarzy i zielarek, z których korzystam równie często. Bycie z zawodu farmaceutą pozwala mi na wykorzystywanie wiedzy także z zakresu leków syntetycznych, co jest niezmiernie ważne podczas edukowania w trakcie moich zajęć. Lubię porównywać, wskazywać na ewentualne interakcje.

Jestem kierownikiem Studium Ziołolecznictwa WSEiT przy Wielkopolskiej Szkole Medycznej. Członkiem Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Poza tym lubię pisać! Moje publikacje, zarówno o charakterze naukowym jak i popularnonaukowym, odnajdziesz w czasopismach zagranicznych oraz krajowych (Molecules, Phytotherapy Research, Acta Physiologiae Plantarum, Polish Journal of Cosmetology, Panacea, Postępy fitoterapii, Postępy Dermatologii i Alergologii, Wiadomości lekarskie, Farmacja Polska). Na bieżąco piszę do dwumiesięcznika Żyj Naturalnie, niekiedy także do Naturoterapii w praktyce 🙂