„Rumianek bezpromieniowy – trudno powiedzieć czy to od niego bezpośrednio zaczęła się moja fascynacja i przygoda z ziołami, niemniej utkwił w mej pamięci na zawsze jako główny składnik zupy błotnej gotowanej w ogrodzie Babci dawno, dawno temu…. Niesamowicie podobał mi się jego ananasowy zapach…”

Nazywam się Paulina Znajdek-Awiżeń. Jestem doktorem nauk farmaceutycznych. Studiując farmację zdobywałam wiedzę z zakresu chemii, farmakologii i wielu innych dziedzin związanych z tą profesją, jednak od początku najbardziej ciągnęło mnie w stronę leków ziołowych. W szczególności spodobała mi się farmakognozja, z którą na kilka lat związałam swoje życie bezpośrednio po studiach, bo to właśnie z Katedrze i Zakładzie Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu odbywałam swoje studia doktoranckie. Miałam tam wspaniałe możliwości zgłębiania wiedzy z zakresu właściwości leczniczych roślin, izolacji związków czynnych w nich zawartych, badaniu aktywności biologicznej ziołowych ekstraktów.

Nie ograniczam się jednak wyłącznie do wyników badań i kolejnych doniesień naukowych. Jestem ogromnym zwolennikiem łączenia wiedzy naukowej z wiedzą medycyny ludowej, która bardzo często stanowi podwaliny dla współczesnej nauki, także w kwestii roślin o działaniu leczniczym. Dlatego na mojej półce, poza licznymi podręcznikami akademickimi znajduje się niezliczona liczba książek dawnych zielarzy i zielarek, z których korzystam równie często. Bycie z zawodu farmaceutą pozwala mi na wykorzystywanie wiedzy także z zakresu leków syntetycznych, co jest niezmiernie ważne podczas edukowania w trakcie moich zajęć. Lubię porównywać, wskazywać na ewentualne interakcje.

Jestem kierownikiem Studium Ziołolecznictwa WSEiT przy Wielkopolskiej Szkole Medycznej. Poza tym lubię pisać! Moje publikacje, zarówno o charakterze naukowym jak i popularnonaukowym, odnajdziesz w czasopismach zagranicznych oraz krajowych (Molecules, Phytotherapy Research, Acta Physiologiae Plantarum, Polish Journal of Cosmetology, Panacea, Postępy fitoterapii, Postępy Dermatologii i Alergologii, Wiadomości lekarskie, Farmacja Polska). Na bieżąco piszę do dwumiesięcznika Żyj Naturalnie, niekiedy także do Naturoterapii w praktyce 🙂