Dna moczanowa-nieznośna choroba

Dna moczanowa to choroba spowodowana zaburzonym przetwarzaniem kwasu moczowego, który produkowany jest z substancji organicznych, zwanych purynami. Krystalizuje się on w stawach powodując nieznośny ból. Inne nazwy tej choroby to artretyzm i podagra (jeśli dotyczy bólu w dużym paluchu u stopy). Dotyczy w większości starszych ludzi, kobiet w okresie menopauzy, rzadziej mężczyzn po przekroczeniu 40. roku życia. Często dotyczą też osób które stosują złą dietę, przyjmują jakiś lek, bądź mają upośledzony lub chory układ moczowy. Często jej objawy w początkowym stadium mogą zostać zignorowane, a wina za nie zrzucona na karb podeszłego wieku. Wszystko dlatego, że ból najczęściej rozpoczyna się w stawach. A który starszy człowiek nie narzeka że czasem tutaj boli, a tam strzyka…?

Nie każdy lekarz pierwszego kontaktu zwróci na to uwagę. Jednak nie należy tego ignorować, gdyż im wcześniej rozpocznie się leczenie podagry tym większe jest prawdopodobieństwo uniknięcia niepotrzebnego cierpienia. Niezależnie od swojego wieku zasługujemy przecież na komfortowe i bezbolesne życie. Dna moczanowa tymczasem może w krótkim czasie bardzo dać się we znaki. Bój rozpoczyna się często nad ranem, a następnie staje się niemal nie do wytrzymania. Może utrudnić lub uniemożliwić chodzenie człowiekowi, który jest jeszcze w miarę sprawny i mógłby się tą sprawnością cieszyć jeszcze długi czas.

Objawami jest ból i opuchlizna w okolicach stawów i stup, obrzęk, napięcie skóry oraz wyraźnie wyczuwalna gorączka w tym miejscu. Co więcej podobne dolegliwości utrzymują się długo, bo od kilku dni, nawet do kilku tygodni.

Leczenie Dny Moczanowej

Leczenie dny powinno rozpocząć się jak najprędzej by oszczędzić pacjentowi cierpienia. Przed pierwszym atakiem jest prawie niemożliwe by wykryć czającą się chorobę, ale już pierwszy epizod bólowy rozwiewa wątpliwości. By prawidłowo potwierdzić rozpoznanie wystarczy wywiad lekarski i badanie krwi, w niektórych przypadkach można zrobić prześwietlenie stawów.

Sprawdź również:  Jak walczyć ze wzdęciami?

Dnę moczanową należy bezwzględnie leczyć, ponieważ jej powikłania są nieodwracalne. Są to: cukrzyca, lub miażdżyca kończąca się zawałem serca.

Zwraca się powszechnie uwagę na to, że objawy zaostrza spożywanie alkoholu. Wynika z tego, że dieta, unikanie pewnych specyfików może załagodzić lub nawet zapobiec stanom zapalnym.

Dieta przy dnie moczanowej

Dieta, która pomaga w przypadkach dny moczanowej to oczywiście ta, która obniża poziom zakwaszenia organizmu moczanem. Najlepiej zrezygnować w ogóle z mięs, kawy, mocnej herbaty. Jeśli chcemy spożywać mięso dobrze by było gdyby była to wieprzowina uprzednio dokładnie wygotowana. Większość ryb również jest niewskazana. Wiele produktów nabiałowych zawiera natomiast małe ilości puryn więc przy dnie można je spożywać. Należy jeść przede wszystkim nasze rodzime warzywa i owoce, dozwolone są wszystkie, podobnie jak ich przetwory. Należy spożywać też dużo wody, która wspomaga oczyszczanie się organizmu. Lepiej by była to woda destylowana aniżeli mineralna, szczególnie zawierająca dużo minerałów. Pijąc sporo wody trzeba zapewnić sobie stały dostęp do toalety. Zalecane są także herbaty ziołowe oraz świeżo wyciskane soki przygotowywane w domu. Przy dnie moczanowej unikajmy bezwzględnie spożywania cukru, którym mogą być zaprawione kupne soki owocowe. Leczenie dny moczanowej dietą lepiej się udaje, gdy przyrządzamy potrawy dusząc je i gotując, zamiast smażąc z dodatkiem tłuszczu. Wykluczony jest oczywiście alkohol.

Dobra dieta jest przydatna w każdym wieku, a ludziom którzy przekroczyli pięćdziesiąty rok życia może nawet uratować życie, a na pewno oszczędzić wiele bólu.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *