Mięta pieprzowa – właściwości i zastosowanie

Według mitologii greckiej nazwa rodzaju „Mentha” pochodzi od imienia nimfy Mintho, która zamieszkiwała królestwo Podziemia i była kochanką Hadesa. Zazdrosna żona – Persefona z zazdrości odebrała jej życie, a jej ciało zamienione zostało przez bogów w miętę. Starożytni Rzymianie sądzili, że aromat tej rośliny pobudza myślenie, dlatego nosili na głowie wianki zrobione z liści mięty…

Mięta pieprzowa to naturalny mieszaniec powstały w XVII wieku ze skrzyżowania mięty zielonej z miętą nadwodną. Wydziela ona lekko pieprzowy zapach, stąd nazwa „mięta pieprzowa”.

Mięta pieprzowa – właściwości

Liście mięty pieprzowej działają żółciopędnie, żółciotwórczo oraz rozkurczająco w obrębie przewodu pokarmowego. Olejek miętowy, złożony z ponad 40 związków chemicznych ,swoje działanie antyseptyczne, orzeźwiające, odświeżające, przeciwbólowe i pobudzające wydzielanie soków trawiennych zawdzięcza głównie zawartości mentolu. Badania potwierdziły, że olejek miętowy sprzyja rozpuszczaniu kamieni żółciowych.

Mięta pieprzowa – zastosowanie 

Mięta pieprzowa stosowana jest w dolegliwościach przewodu pokarmowego, takich jak: zaburzenia trawienia, wzdęcia, odbijanie się, zaburzenia pęcherzyka żółciowego, trudności w oddawaniu gazów. Ponadto wykorzystywana jest w łagodzeniu objawów jelit wrażliwego (ból brzucha i biegunki występujące naprzemiennie z niestrawnością i zaparciami), a także jako środek odświeżający oddech. W schorzeniach górnych dróg oddechowych wykorzystuje się olejek miętowy, z którego sporządza się inhalacje oraz płyn do płukania jamy ustnej (stany zapalne). Zewnętrznie natomiast olejek służy do nacierań w występujących bólach mięśniowych.

Dostępna w formie:
kapsułek
olejku
nalewki
maści, kremu
herbatki (z suszonego lub świeżego zioła)

UWAGA!
Mięta pieprzowa uważana jest za jedno z bezpieczniejszych ziół, jednak zbyt duże dawki olejku miętowego mogą okazać się toksyczne. Napar z liści mięty pieprzowej może być podawany dzieciom od 4 roku życia.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *