Atopowe zapalenie skóry – najczęstsze problemy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która nie zabija, powoduje jednak bardzo dużo problemów w życiu codziennym. Myli się ten, kto uważa, że atopowe zapalenie skóry, to jakieś zmiany na skórze, z którymi można żyć. Oczywiście i takie istnieją, jednak warto pamiętać, że to tylko jednostkowe przypadki innych, choroba i jej objawy, mogą być bowiem prawdziwym piekłem.

Najczęstsze dolegliwości chorych na atopowe zapalenie skóry
Dolegliwości w chorobach skórnych, przez osoby, które na nie chorują, uznawane są za mało istotne, nie przeszkadzające. Wręcz przeciwnie. Warto pamiętać, iż oprócz dolegliwości fizycznych związanych z bólem skóry, w przypadku atopowego zapalenia skóry, występują także poważne dolegliwości psychiczne – długotrwała choroba wzmaga stres, a fakt, iż jest często bardzo widoczna, powoduje, iż trudno funkcjonować w społeczeństwie.

Do najczęstszych dolegliwości, związanych z atopowym zapaleniem skóry, należą takie problemy jak świąd, pieczenie, rany na skórze, jej zmieniony wygląd. Skóra jest bardziej czerwona, szorstka, poraniona. Z pozoru to nic groźnego, tak nie jest. W przypadku, gdy skóra jest odsłonięta, a atopowe zapalenie skóry występuje w miejscach, których nie da się zasłonić ubraniem, problemem staje się wygląd zewnętrzny człowieka. Nie zwraca on na siebie wielkiej uwagi, jednak fakt istnienia problemów skórnych, powoduje, iż przekonany jest, iż jest odwrotnie, iż ludzie go widzą, oceniają, krytykują. Takie myślenie powoduje stres, który nasila się objawy choroby.

Zmieniona chorobowo skóra może występować również w miejscach, które przykrywamy ubraniem. To z pozoru bardziej komfortowa sytuacja, nie należy jednak zapominać o jednym – noszone ubranie, może powodować otarcia wrażliwej na ból i zmienionej chorobowo skóry, prowadząc do poważnych podrażnień.

Infekcje

Nie zawsze wspominanym problemem związanym z atopowym zapaleniem skóry jest to, iż objawy chorobowe mogą nasilać się w przypadku infekcji bakteryjnych i wirusowych. Proste z pozoru przeziębienie, może spowodować nasilenie objawów chorobowych i to w bardzo wysokim stopniu.

Sprawdź również:  Dna moczanowa-nieznośna choroba

Utrudnione życie w społeczeństwie

Wielu pacjentów chorych na atopowe zapalenie skóry uskarża się na coś jeszcze, a mianowicie na utrudnione życie w społeczeństwie. Wiele społeczeństw nie akceptuje osób z takimi chorobami, co widoczne jest na przykład w kontaktach międzyludzkich i zawodowych. Osoba chora na AZS nie znajdzie pracy tak szybko, jak osoba, zdrowa.

Podsumowując

Atopowe zapalenie skóry to nie tylko mało znaczące problemy ze skórą. Jeśli zmienionych chorobowo miejsc jest dużo, to walka z bólem, swędzeniem, ranami, konieczność troski o stan skóry, o to, by jej nie wysuszać, podrażniać. Troska o to, by choroba mijała. Świadomość tego, że do końca nie minie nigdy, jest jednak bardzo dołująca, w szczególności, gdy walka z chorobą trwa długo i nie ma efektów. Warto jednak walczyć, warto dbać o skórę i próbować doprowadzić do momentu, w którym atopowe zapalenie skóry nie będzie powodować negatywnych skutków w naszym życiu.

Po więcej informacji na temat Atopowego zapalenia skóry u dzieci i niemowląt, zapraszamy na stronę http://azs.net.pl – autorów niniejszej publikacji. Atopowe zapalenie skóry, nie ma dla nas tajemnic.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *