Wzdęcia to fachowo bębnica, wynikająca ze zwiększonej ilości gazów w przewodzie pokarmowym. Odczuwa się podczas nich rozpieranie i wypełnienie brzucha. W skrajnych przypadkach towarzyszą im także skurcze jelit, a nawet ból w klatce piersiowej, który najbardziej intensywny jest podczas głębokich wdechów. To efekt wysokiego ustawienia przepony, która podczas wzdęć jest naciągnięta. Przy wzdęciach są również skurcze brzucha oraz duże oddawanie gazów. To właśnie od miejsca ich zalegania zależy podział wzdęć, wśród których wyróżniamy bębnicę żołądka oraz bębnicę jelitową.
Skąd w ogóle biorą się wzdęcia? Z reguły przyczyną jest połykanie dużych ilości powietrza, bardziej intensywne wydzielanie gazów przez jelita, kłopoty trawienne przy chorobach trzustki, wątroby, jelita grubego, bądź dróg żółciowych. Kontakt z lekarzem niezbędny jest w przypadku przewlekłych wzdęć, a zwłaszcza wtedy, gdy są trudności z oddawaniem stolca lub nawet oddawaniem gazów. Jak pozbyć się wzdęć? Najważniejsza jest zmiana diety. Należy zmniejszyć ilość stałych pokarmów, w miarę możliwości zastępując je płynnymi. Postawić należy również na lekkostrawne produkty oraz te, które pozbawione są skrobi, wywołującej większe ilości insuliny, która powoduje zwiększoną produkcję gazów. Zrezygnować należy z dań tłustych i smażonych, a nawet pieczonych. Niewskazane jest także spożywanie soli. Zatrzymuje ona w organizmie wodę, która również przyczynia się do większej ilości gazów.Ograniczeniu ulec powinna także ilość przypraw, zwłaszcza sztucznych polepszaczy smaku, które są coraz powszechniej stosowane.
Warto też zastanowić się nad swoją… techniką jedzenia. Z reguły wszyscy popełniamy bowiem te same błędy. Najbardziej prozaiczny to picie podczas jedzenia. W ten sposób połykamy bowiem dodatkowe „porcje”, ale powietrza, a nie pokarmu, a to zwiększa nasze wzdęcia. W identyczny sposób działa żucie gumy. Podczas posiłku pić jednak można, ale przez słomkę. I oczywiście zwykłą, niegazowaną wodę, która wspomaga trawienie. Należy także jak najdokładniej przeżuwać każdy kęs jedzenia. Dzięki temu pokarm jest dobrze rozdrobniony, co pozwala z łatwością uporać się z nim kwasom żołądkowym. To ogranicza zapełnienie żołądka w identyczny sposób jak częstsze jedzenie, ale mniej obfitych posiłków. Można też w końcu zdecydować się na – choćby niezbyt intensywne – ćwiczenia fizyczne. Nie tylko pozytywnie wpłyną one na naszą sylwetkę, ale też ograniczą wzdęcia.
Zioła na wzdęcia
Ograniczenie przypraw nie oznacza całkowitej rezygnacji z nich. Przestawić należy się jednak na naturalne zioła, które odpowiednio zastosowane będą znacznie lepiej poprawiały smak, niż sztuczne ulepszacze. Poza tym zioła neutralizują wzdęcia w naturalny sposób. Na początek dobra jest mieszanka soku z cytryny ze świeżym imbirem. Skuteczna jest także woda (przegotowana) z imbirem oraz szczyptą soli. Przed snem można natomiast zaaplikować sobie szklankę wody z… dwiema łyżeczkami brandy. Jest jednak także cała gama napojów bezalkoholowych, których działanie jest podobne. Stosować można napary z kopru włoskiego, melisy; pić rumianek czy szałwię, która pomoże także w infekcjach górnych dróg oddechowych. Po posiłkach – zamiast gumy – można natomiast żuć miętę. Mięta pieprzowa ogranicza także bóle brzucha. W celu rozkurczenia żołądka oraz jelit i wspomagania wydzielania gazów, stosować należy też kminek.
Przeczytaj więcej o wzdęciach
Więcej na temat problemów gastrycznych przeczytasz w dziale wzdęcia na portalu gastryczne.pl, w całości poświęconemu problemom gastrycznym i chorobom układu pokarmowego.
Zapalony zielarz i miłośniki natury. Zainspirowany złożonością i bogactwem natury, poświęcił swoje życie odkrywaniu i naukowemu badaniu roślin leczniczych. Pasja do roślin i głębokie zrozumienie ich leczniczych właściwości przekłada się na unikalne, holistyczne podejście do zdrowia i wellness.