- Suplementacja drożdżami wzbogaconymi w selen (200 μg dziennie przez 8 tygodni) znacząco poprawiła równowagę prooksydacyjno-antyoksydacyjną i satysfakcję seksualną u pacjentów z cukrzycową neuropatią obwodową.
- Objawy neuropatii zmniejszyły się w obu grupach, ale ciężkość objawów spadła tylko w grupie z selenem.
- Badanie było trójskoślepe, randomizowane i kontrolowane placebo, z udziałem 50 osób w wieku 40-70 lat.
- Potrzebne są większe badania, by potwierdzić terapeutyczny potencjał selenu w neuropatii cukrzycowej.
Co to jest cukrzycowa neuropatia obwodowa?
Cukrzycowa neuropatia obwodowa (DPN) to częste powikłanie mikronaczyniowe cukrzycy, które znacząco obciąża pacjentów klinicznie i pogarsza jakość życia. Objawy obejmują mrowienie, ból i zaburzenia czucia w kończynach. Badanie skupiło się na wpływie suplementacji selenem na te dolegliwości.
Opis badania i metodologii
Przeprowadzono trójskoślepe, randomizowane, kontrolowane placebo badanie z udziałem 50 osób w wieku 40-70 lat z DPN. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni w proporcji 1:1 do grupy otrzymującej codziennie 200 μg selenu z drożdży Saccharomyces cerevisiae (w kapsułce 500 mg) lub placebo przez 8 tygodni.
Ocena wyników opierała się na walidowanych narzędziach: Michigan Neuropathy Screening Instrument (MNSI) do objawów, Toronto Clinical Scoring System (TCSS) do ciężkości neuropatii, Larson Sexual Satisfaction Questionnaire (LSSQ) do satysfakcji seksualnej oraz pomiar serum prooksydacyjno-antyoksydacyjnego bilansu (PAB). Analizy stosowały zmodyfikowane podejście intention-to-treat z ANCOVA i regresją logistyczną, korygując za czynniki zakłócające.
Główne wyniki suplementacji selenem
Po interwencji obie grupy wykazały znaczące zmniejszenie objawów neuropatii (selen: p < 0,001; placebo: p = 0,001), jednak różnice między grupami nie były istotne statystycznie (skorygowana średnia różnica: -0,92; 95% CI: -1,9 do 0,10).
Ciężkość neuropatii zmniejszyła się znacząco tylko w grupie selenu (p = 0,002), bez zmian w grupie placebo. Poziomy PAB spadły wyraźnie w grupie selenu (p = 0,001), choć różnica między grupami nie była istotna (skorygowana średnia różnica: -32,1; 95% CI: -66,02 do 1,87).
Wpływ na satysfakcję seksualną
Satysfakcja seksualna poprawiła się znacząco w grupie selenu w porównaniu do placebo (skorygowana średnia różnica: 8,51; 95% CI: 0,74 do 16,28). To wskazuje na potencjalny korzystny efekt suplementacji na jakość życia.
Wnioski i zalecenia
Suplementacja drożdżami wzbogaconymi w selen może poprawiać markery biochemiczne, takie jak PAB, oraz parametry jakości życia, w tym satysfakcję seksualną u pacjentów z DPN. Ograniczona skuteczność w specyficznych wynikach neuropatii podkreśla potrzebę większych badań klinicznych.
Badanie zarejestrowano w Iranian Registry of Clinical Trials (IRCT20131009014957N10). Finansowanie pochodziło z Tabriz University of Medical Sciences.
Źródło: Oryginalny artykuł
Komentarze czytelników 3
To bardzo interesujące doniesienie. Od dłuższego czasu zmagam się z uciążliwym mrowieniem w stopach i szukam alternatyw dla standardowej suplementacji. Czy wiadomo już, w jakich dawkach te drożdże będą dostępne w sprzedaży i czy będą wymagały recepty? Chciałabym skonsultować to ze swoim diabetologiem, bo obecne leki przeciwbólowe średnio na mnie działają. Mam nadzieję, że badania wykażą, że to bezpieczna i skuteczna metoda na poprawę komfortu życia przy cukrzycy.
Warto dodać, że selen to nie tylko walka z neuropatią, ale też kluczowy pierwiastek dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy, która u wielu diabetyków też szwankuje. Co ciekawe, przyswajalność selenu z drożdży jest znacznie wyższa niż w przypadku popularnych preparatów nieorganicznych, o czym mało kto wie. To super, że naukowcy wreszcie skupiają się na takich rozwiązaniach, które mogą kompleksowo wspierać organizm, a nie tylko działać punktowo. Dobrze byłoby jednak pamiętać o badaniu poziomu tego pierwiastka we krwi przed rozpoczęciem suplementacji.
Jako osoba chorująca na cukrzycę od ponad piętnastu lat, wypróbowałem już chyba wszystko na moją neuropatię. Kilka miesięcy temu włączyłem do diety suplementy z selenem organicznym i muszę przyznać, że po około dwóch miesiącach regularnego stosowania odczułem pewną ulgę. Ból nie zniknął całkowicie, ale stał się znacznie mniej dotkliwy, zwłaszcza w nocy. Oczywiście każdy przypadek jest inny, więc zawsze warto najpierw porozmawiać z lekarzem prowadzącym, żeby nie przedobrzyć, ale dla mnie to był strzał w dziesiątkę.
💬 Co sądzisz? Podziel się swoją opinią
Twój komentarz zostanie opublikowany po moderacji. Adres email nie będzie widoczny.