Melonowiec właściwy – właściwości i zastosowanie

Wstęp

Melonowiec właściwy to roślina, która staje się coraz popularniejsza w Polsce. Ze względu na swoje właściwości ma wiele zastosowań w medycynie i kosmetyce. Nazywany jest również migdałowcem wschodnim, dlatego że jego nasiona przypominają kształtem migdały. Zapraszam do zapoznania się z charakterystyką Melonowca właściwego.

Czym jest Melonowiec właściwy?

Melonowiec właściwy (Prunus armeniaca), to drzewo z rodziny różowatych, które rośnie na obszarach Azji Środkowej oraz Kaukazu. W Polsce uprawiany jest głównie na skalę ogrodniczą, ponieważ nie jest zbyt odporny na mróz. Jest stosunkowo małym drzewem, które osiąga wysokość do 7 metrów.

Właściwości Melonowca właściwego

Właściwości zdrowotne

  • Wspomaga trawienie
  • Poprawia pracę wątroby i żółci
  • Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie
  • Zawiera witaminę A, B, C, E i K
  • Zawiera minerały: potas, magnez, fosfor, wapń, miedź, żelazo

Właściwości kosmetyczne

  • Poprawia elastyczność i napięcie skóry
  • Wspomaga regenerację skóry
  • Wyrównuje koloryt skóry
  • Zmniejsza widoczność zmarszczek

Zastosowanie Melonowca właściwego

Zastosowanie w medycynie

Melonowiec właściwy jest wykorzystywany w różnego rodzaju suplementach diety oraz w preparatach leczniczych. Ma pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego i działa przeciwzapalnie na organizm.

Zastosowanie w kosmetyce

W kosmetyce Melonowiec właściwy wykorzystywany jest jako składnik w kremach, balsamach oraz maseczkach do twarzy. Zapewnia on skórze ochronę przed wolnymi rodnikami i poprawia jej elastyczność oraz wygląd.

Czy stosowanie Melonowca właściwego może być szkodliwe?

Przed rozpoczęciem stosowania Melonowca właściwego w celach leczniczych lub kosmetycznych, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby uniknąć niepożądanych reakcji organizmu.

Podsumowanie

Melonowiec właściwy to roślina o cennych właściwościach zdrowotnych i kosmetycznych. Ze względu na swoje pozytywne działanie na organizm zyskuje coraz większą popularność. Warto jednak pamiętać o konsultacji ze specjalistą przed każdym zastosowaniem Melonowca właściwego.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *