Olej z czarnuszki-eliksir zdrowia

Nasiona czarnuszki siewnej od wieków znane są ze swoich dobroczynnych właściwości leczniczych. Doceniali ją już starożytni lekarze, a także średniowieczni mnisi, a wzmianki na jej temat można znaleźć także w Biblii. W niektórych regionach świata uważa się, że roślina ta „leczy wszystko oprócz śmierci”. W ostatnim czasie czarnuszka zyskała dużą popularność także w Polsce…

Zastosowanie w medycynie tradycyjnej

Czarnuszka siewna jako roślina lecznicza doceniania jest szczególnie w krajach arabskich. Wykorzystuje się ja tam w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych takich jak przeziębienie, kaszel czy zapalenia oskrzeli, ale także w dolegliwościach skórnych, żołądkowo-jelitowych, cukrzycy czy nadciśnieniu. Ponadto roślina stosowana jest jako remedium w schorzeniach o podłożu autoimmunologicznym, wśród których wymienia się przede wszystkim reumatyzm, alergie i toczeń.

Olej z nasion czarnuszki-cudowny eliksir

Olej z nasion czarnuszki siewnej pozyskuje się w pełni naturalnie, metodą tłoczenia na zimno. Jest on bogaty w liczne związki o działaniu leczniczym m.in. flawonoidy, witaminy (A, E, wit. z grupy B), białka, węglowodany, związki mineralne (selen, cynk, żelazo, magnez, wapń, sód, potas), fitosterole oraz olejek eteryczny zawierający głównie aktywny farmakologicznie tymochinon. Olej ten stanowi także wartościowe źródło kwasów omega-3, omega-6 oraz omega-9, zwłaszcza kwasu eikozadienowego działającego przeciwzapalnie. Zawarta w nasionach malantyna stanowi naturalny związek o działaniu przeciwbólowym.

Regularne przyjmowanie oleju z czarnuszki siewnej wpływa korzystnie na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi, a także wzmacnia naturalną odporność organizmu za sprawą obecności dużej ilości antyoksydantów oraz pobudzania wzrostu makrofagów i limfocytów. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe stymulują procesy uczenia się oraz zapamiętywania. Dodatkową zaletą oleju z nasion czarnuszki jest wspomaganie oczyszczania organizmu z toksyn oraz zwalczanie komórek nowotworowych. Preparat chroni komórki organizmu, zwłaszcza trzustki i wątroby, a także wpływa na prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Cenną właściwością oleju z czarnuszki jest zdolność zwalczania pasożytów wewnętrznych takich jak owsiki czy przywry. Udowodniono także, że może on chronić przed negatywnymi skutkami radioterapii. Olej z nasion czarnuszki polecany jest szczególnie w przypadku nawracających infekcji, ponadto w łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry, kamicy żółciowej czy zastojach moczu. Może być także z powodzeniem stosowany jako środek profilaktyczny, uzupełniający codzienną dietę w niezbędne kwasy omega.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *