Pluskwica groniasta – właściwości i zastosowanie

W ludowej medycynie chińskiej pluskwica wykorzystywana była jako środek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. Indianie stosowali ją do uśmierzania bólów porodowych i miesiączkowych. Badania naukowe dowiodły, że pluskwica posiada właściwości podobne do działania estrogenów, a także wpływa na zmniejszenie stężenia glukozy we krwi…

Już ponad sto lat temu ustalono, że korzeń pluskwicy jest jednym z najcenniejszych naturalnych środków leczniczych na dolegliwości kobiece, a niektóre z zawartych w nim substancji chemicznych działają równie silnie jak najnowsze leki konwencjonalne.

Pluskwica groniasta – właściwości

Rezultatem działania estrogennego jest zmniejszenie objawów przekwitania, takich jak: uderzenia gorąca, wzmożone pocenie się, pobudzenie nerwowe, zmiany zanikowe pochwy, zaburzenia psychiki. Ponadto pluskwica łagodzi bóle miesiączkowe, objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a także działa przeciwzapalnie i łagodzi bóle mięśni. W porównaniu z innymi lekami hormonalnymi, fitoestrogeny zawarte w pluskwicy, nie zwiększają ryzyka wystąpienia raka sutka. Dodatkowo roślina wykazuje łagodne działanie uspokajające i okazała się skutecznym środkiem w leczeniu szumów usznych.

Pluskwica groniasta – zastosowanie 

Pluskwica zalecana jest w schorzeniach kobiecych : zaburzeniach miesiączkowania (bolesne miesiączkowanie, zatrzymanie miesiączki, zbyt bolesne miesiączkowanie, zespół napięcia przedmiesiączkowego), a także w psychicznych i neurowegetatywnych zaburzeniach, związanych z okresem menopauzy (depresja, uderzenia gorąca).

Dostępna w formie:
kapsułek
tabletek
nalewki
herbatki

UWAGA!
Pluskwicy nie wolno zażywać kobietom ciężarnym i karmiącym piersią.
Zioło może wchodzić w interakcje z lekami hormonalnymi, np. środkami antykoncepcyjnymi.
Pluskwicy nie powinny stosować osoby zażywające leki na nadciśnienie (nadmierne obniżenie ciśnienia krwi).

Sprawdź również:  Bylica pospolita - niedoceniany chwast

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *