Czosnek znany był i ceniony już w starożytnym Egipcie. Podczas budowy piramid podawano go robotnikom, aby chronić ich od chorób i dodawać siły…
Ojczyzną czosnku są głównie Afganistan oraz Indie. Od tysięcy lat jest on tradycyjnie stosowany w leczeniu różnych dolegliwości.
Czosnek zwyczajny – właściwości
Czosnek działa silnie bakteriobójczo (zarówno na szczepy bakterii Gram – dodatnich jak i Gram – ujemnych)- uważa się go za naturalny antybiotyk. Wykazuje również działanie grzybobójcze i przeciwrobacze. Cenną właściwością rośliny jest zdolność obniżania poziomu „złego” cholesterolu (frakcja HDL) i trójglicerdów we krwi przy jednoczesnym podwyższaniu poziomu „dobrego” cholesterolu (frakcja LDL), co ma znaczenie w leczeniu i profilaktyce choroby miażdżycowej. Dodatkowo surowiec obniża ciśnienie krwi, pobudza wydzielanie żółci i procesy trawienne, a także reguluje florę bakteryjną w jelitach i hamuje w nich nadmierną fermentację. Uważa się, że przyjmowanie czosnku obniża ryzyko zachorowania na raka żołądka.
Czosnek zwyczajny – zastosowanie
Czosnek stosuje się w celu ogólnego zwiększenia odporności organizmu. Leczniczo w infekcjach górnych dróg oddechowych, a także w zakażeniach układu moczowego i przewodu pokarmowego (także w robaczycach) oraz hiperlipidemii. Surowiec wykorzystuje się również w przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu, w leczeniu i profilaktyce miażdżycy, choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego. Zewnętrznie natomiast w trudno gojących się ranach i grzybicach.
Dostępny w formie:
kapsułek
tabletek
płynnego wyciągu
proszku
świeżego surowca
Ciekawostka:
Intensywny zapach czosnku można zniwelować żując natkę pietruszki lub selera.
Zapalony zielarz i miłośniki natury. Zainspirowany złożonością i bogactwem natury, poświęcił swoje życie odkrywaniu i naukowemu badaniu roślin leczniczych. Pasja do roślin i głębokie zrozumienie ich leczniczych właściwości przekłada się na unikalne, holistyczne podejście do zdrowia i wellness.