Regularne picie koziego mleka- jak wpływa na zdrowie i urodę?

Ostatnimi czasy, gdy całym światem zawładnęła moda na zdrowe odżywianie, coraz większą popularność zyskują naturalne, dietetyczne produkty. Sztucznie przetworzona żywność odstawiana jest w kąt na rzecz świetnego zastępcy- żywności organicznej. Prawdziwym hitem stało się mleko kozie, nie bez powodu wybierane przez kobiety pragnące mieć idealną sylwetkę i zdrowy wygląd. Posiada ono ogromną ilość witamin i minerałów, pozytywnie wpływających na funkcjonowanie całego organizmu. Dowiedz się, dlaczego warto regularnie pijać mleko od kóz i jakie posiada wartości odżywcze?

Kozie mleko – właściwości

Mleko od kóz zdobyło sławę już w czasach starożytnych jako produkt pozytywnie wpływający na urodę i zdrowie. Nie bez powodu najpiękniejsza królowa Kleopatra stosowała regularne kąpiele właśnie w tym produkcie. Obecnie kozie mleko polecane jest nie tylko przez dietetyków i lekarzy, ale także stosuje się je jako dodatek lub nawet główną bazę kosmetyków do pielęgnacji ciała i twarzy.

Skład zbliżony do mleka kobiety

Licznie przeprowadzone badania potwierdzają fakt, iż mleko kozie jest produktem najbardziej zbliżonym składem do mleka kobiecego. Zawiera ono prebiotyki, wpływające na rozwój zdrowej fory bakteryjnej w jelitach. Posiada także niezliczoną ilość witamin wspomagających pracę całego organizmu. Są to przede wszystkim: witamina A, B1, B2, C, a ponadto wapń, fosfor i potas. Warto zaznaczyć, że mleko od kóz, w przeciwieństwie do tego krowiego nie zawiera frakcji powodujących groźne alergie, a zawarte w nim tłuszcze są łatwo przyswajane przez organizm, wskutek czego procesy przemiany materii przebiegają szybciej. Bez wątpienia jedną z głównych zalet spożywania mleka od kozy jest też fakt, że obniża ono poziom złego cholesterolu LDL.

Polecane osobom z anemią

Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Grenadzie nadali mleku koziemu miano „żywności funkcjonalnej, probiotycznej”. Oznacza to, że produkt ten nie tylko spełnia główne zadanie pokarmów (zaspokojenie głodu), ale także wpływa pozytywnie na wiele czynników związanych ze zdrowiem. Może np. działać przeciwzapalnie, ochronnie i wzmacniająco, a także zapobiegać wielu chorobom lub likwidować ich skutki.
Kozie mleko ułatwia organizmowi przyswajanie żelaza, dzięki czemu ryzyko wystąpienia Anemii wielokrotnie się zmniejsza. Polecane jest ono również osobom, u których niedokrwistość już wystąpiła.

Sprawdź również:  Biały uśmiech bez interwencji dentysty

Kozie mleko dla uczuleniowców

Z pewnością mleko od kóz jest największą alternatywą dla rodziców, których dzieci zmagają się z nietolerancją białka w mleku krowim. Coraz większa liczba lekarzy poleca regularne picie mleka koziego już od 4 miesiąca życia. Jest ono bowiem lepiej przyswajalne przez organizm, nie powoduje alergii i wpływa na prawidłowy rozwój dziecka.

Zwiększa skuteczność leczenia wielu chorób

Kozie mleko polecane jest przez lekarzy osobom, które zmagają się z chorobami takimi jak: nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia, astma, gruźlica, choroby układu pokarmowego, oddechowego, a nawet w przypadku nowotworów. Wykazano bowiem, że regularne jego spożywanie znacznie podnosi skuteczność zapobiegania chorobom i ich leczenia. Jedną z najważniejszych zalet koziego mleka jest fakt, iż produkt ten posiada wysoką ilość wapnia, a już 10 dag sera z mleka od kóz pokrywa dziennie zapotrzebowanie osoby dorosłej na ten składnik. Warto wspomnieć, że dzięki temu zmniejsza się ryzyko zachorowania na osteoporozę i inne choroby związane z osłabieniem kości.

Kozie mleko na urodę

Mleko kozie stosowane jest u cenionych, polskich producentów produktów kosmetycznych, a badania naukowe wykazały jego pozytywny wpływ na kondycję skóry. Poprawia ono bowiem jej jędrność, elastyczność i gładkość. Szczególnie polecane jest osobom, które posiadają cerę suchą, łuszczącą się, a także doskwierają im problemy z wysypkami, trądzikiem i chorobami skórnymi. Oprócz stosowania kosmetyków z zawartością mleka koziego, poleca się także rozpuszczanie produktu w proszku w wodzie i stosowanie regularnych kąpieli.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *