Niektórzy uczeni przypisują mu właściwości przeciwnowotworowe, choć nie zostało to dotąd potwierdzone. Dzieci bardzo często mylą jego trujące owoce z jadalnymi czarnymi jagodami. Na szczęście zatrucia nie są poważne, choć zdarza się, że konieczne jest leczenie zmian skórnych…
Bluszcz pospolity jest wiecznie zielonym pnączem, które dzięki swoim licznym korzeniom czepnym z łatwością przytwierdza się do podłoża. W Polsce bluszcz pospolity objęty jest całkowitą ochroną. Surowiec leczniczy stanowią liście bluszczu, które zbiera się i suszu, gdy są jeszcze młode. W niektórych krajach wykorzystuje się także drewno rośliny.
Bluszcz pospolity – właściwości
Surowiec działa wykrztuśnie, przeciwskurczowo (również w przypadku skurczu wywoływanego przez acetylocholinę) przeciwbakteryjnie, a także przeciwgrzybiczo.
Bluszcz pospolity – zastosowanie
Wyciągi z liści bluszczu odnalazły zastosowanie w objawowym leczeniu kaszlu jako środek wykrztuśny, a także w łagodnych i ostrych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych (pomocniczo w astmie i krztuścu). Ponadto bluszcz stanowi składnik preparatów stosowanych w stanach zapalnych skóry z towarzyszącym świądem. Odnaleźć można go także w składzie kremów wyszczuplających. Kora bluszczu natomiast stosowana była niegdyś w leczeniu gruźlicy.
Dostępny w formie:
syropów
kropli
ziół do zaparzania
kremu/żelu
Zapalony zielarz i miłośniki natury. Zainspirowany złożonością i bogactwem natury, poświęcił swoje życie odkrywaniu i naukowemu badaniu roślin leczniczych. Pasja do roślin i głębokie zrozumienie ich leczniczych właściwości przekłada się na unikalne, holistyczne podejście do zdrowia i wellness.