Ekstrakt z zielonej herbaty pomoże w walce z otyłością

Otyłość charakteryzuje się zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Przyjmuje się, że choroba ta jest charakterystyczna dla krajów rozwiniętych i rozwijających się, gdyż to właśnie tam rocznie odnotowuje się najwięcej przypadków otyłości również wśród dzieci. U przyczyn jej rozwoju leży oczywiście niewłaściwie zbilansowana dieta, która opiera się na tłuszczach pochodzenia zwierzęcego i węglowodanach, uboga jest zaś w błonnik i witaminy. I choć walka z tą chorobą jest długotrwała, to w staraniach o odzyskanie nienagannej sylwetki może pomóc właśnie zielona herbata, która wykazuje silne właściwości przeciwutleniające.

Liście bogate w zdrowie

Niektórzy zieloną herbatę nazywają herbatą życia. Współcześnie jest ona jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, docenianym również przez lekarzy. Dzieje się tak dlatego, że niefermentowane liście herbaty chińskiej zachowują cenny zestaw składników. Wśród nich należy zwrócić uwagę przede wszystkim na katechiny, czyli związki organiczne, które charakteryzują się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi. To właśnie one stoją za medycznie udowodnionym stwierdzeniem, że filiżanka zielonej herbaty dziennie może skutecznie wspomagać walkę ze zbędną tkanką tłuszczową.

Jak przygotować zieloną herbatę?

Aby napój herbaciany rzeczywiście pomagał, ważne jest jego odpowiednie przygotowanie. Otóż, w przypadku zielonej herbaty konieczne jest zalanie liści wodą o temperaturze około 90 stopni Celsjusza. Warto przy tym wiedzieć, że napar powinien być przygotowywany trzykrotnie. Specjaliści twierdzą, że o ile za pierwszym parzeniem otrzymuje się napar o właściwościach pobudzających, to kolejna filiżanka herbaty może uspokoić i odprężyć. Osoby, które chcą dokładnie zapoznać się ze sztuką parzenia, powinny zajrzeć do artykułu o zielonej herbacie.

Zielona herbata na odchudzanie

Z badań przeprowadzonych na Tajwanie wynika, że u osób spożywających regularnie zieloną herbatę odnotowywano spadek zawartości tkanki tłuszczowej, ale również mniejszy obwód talii i bioder. Z uwagi na fakt, że ten herbaciany napój ma specyficzny smak, ekstraktu z liści stanowi obecnie już także składnik wielu suplementów diety m.in. w formie tabletek. I choć z całą pewnością któregoś dnia specjalistom uda się opracować skuteczną recepturę na walkę z otyłością, to do tego czasu warto – na zdrowie – sięgać po zieloną herbatę!

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *