Piperyna, czyli dlaczego pieprz odchudza – właściwości lecznicze

Pieprz to jedna z najpowszechniej stosowanych w naszej kuchni przypraw. Bez niego dania są mdłe i bez wyrazu. Mało kto jednak wie, że pieprz to nie tylko gwarancja lepszego smaku, ale też zdrowszego posiłku. A wszystko za sprawą zawartej w nim piperyny.

Czerpiąc z wiedzy Wschodu

Czarny pieprz już w czasach starożytnych wykorzystywany był przez wschodnie cywilizacje i to nie tylko do przyprawiania potraw, ale właśnie jako składnik o działaniu leczniczym i prozdrowotnym. Z czasem właściwości te potwierdziły liczne badania naukowe. Ich wyniki nie pozostawiają złudzeń: piperyna jest substancją przeciwbólową, rozgrzewającą, chroni przed stresem oksydacyjnym, obniża ciśnienie tętnicze krwi, pobudza komórki nowotworowe do samozagłady, wzmacnia układ odpornościowy i… wspomaga odchudzanie. Tak! To wszystko zapewnia nam piperyna. Zastosowanie jej jest więc bardzo szerokie i coraz więcej osób zaczyna czerpać z jej bogactwa.

Ostre odchudzanie z piperyną

Czy stosowanie czarnego pieprzu wpływa na redukcję masy naszego ciała? Czy gdybyśmy przestali stosować go w ogóle, zaczęlibyśmy tyć? Niekoniecznie. Piperyna znajduje się bowiem na powierzchni kulek czarnego pieprzu. Stosując więc pieprz jako przyprawę, stosujemy piperynę w śladowych wręcz ilościach. Owszem, jest ona zdolna pobudzić nasz metabolizm, ale nie na tyle, by samo stosowanie pieprzu pozwoliło zrzucić zbędne kilogramy. Na szczęście na rynku możemy znaleźć preparaty, które zwierają sproszkowany pieprz, a stężenie piperyny jest na tyle wysokie, że pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej.

Moc zamknięta w tabletce

Ponieważ trudno jest nam sobie wyobrazić, abyśmy mieli zjadać w prostej sproszkowanej postaci na przykład łyżeczkę startej piperyny, naukowcy odseparowali ją od pozostałej części ziarna pieprzu i zamknęli w małych tabletkach. Piperyna w tabletkach nie tylko zawiera wysokie stężenie tej substancji, ale jest też łatwa w suplementacji. Nie ma problemu ani z jej przyjęciem, ani z tolerancją. Co więcej, badania naukowe potwierdzają, że regularne jej przyjmowanie pomaga zwalczyć nawet dużą otyłość.

Sprawdź również:  Na jakie dolegliwości dobra jest herbata

Jak działa piperyna?

Piperyna na odchudzanie? Jak najbardziej. A to wszystko dzięki jej zdolnościom podnoszenia wydolności fizycznej organizmu i wzmacnianie wydzielania soków trawiennych. Im więcej soków tym spalanie tkanki tłuszczowej jest szybsze. I to bez konieczności podejmowania wysiłku fizycznego. Jeśli jednak do tego będziemy ćwiczyć, łatwiej będzie nam uzyskać wymarzoną rzeźbę ciała. Poza tym piperyna wykazuje też właściwości antyoksydacyjne. Skutecznie eliminuje wolne rodniki, które spowalniają proces odchudzania. Jednocześnie zwiększa wchłanianie takich substancji, jak selen, b-karoten, czy witamina A. Dzięki temu organizm łatwiej oczyszcza się z toksyn.

Szczupłe ciało, piękna skóra

Piperyna oprócz tego, że skutecznie pomaga redukować masę ciała, dba też o jego wygląd. Zrzucając zbędne kilogramy, bardzo często stajemy przed wyzwaniem „sflaczałych” mięśni czy skórki pomarańczowej. Tymczasem piperyna nie tylko wyszczupla talię, ale też sprawia, że skóra wygląda promiennie, mięśnie są ładnie podkreślone i nigdzie nie widać najmniejszych oznak cellulitu.

Dieta zdrowa dla organizmu

Naukowcy zajmujący się badaniem właściwości odchudzających piperyny, podkreślają jej długofalowe działanie. Bo z jednej strony likwiduje ona tkankę tłuszczową, a z drugiej chroni przed odkładaniem się tkanki tłuszczowej w przyszłości. Jednocześnie podkreślają oni, że skuteczna dieta to dieta zdrowa. Należy zatem zapomnieć o dietach redukujących bardzo szybko masę ciała, bo tylko osłabiają organizm i prowadzą do zaburzenia wielu procesów w nim zachodzących. Poza tym szybka redukcja wiąże się zawsze z powrotem zgubionej wagi, co określa się mianem efektu jojo. Tymczasem piperyna zalecana jest przy diecie zdrowej, redukującej masę ciała maksymalnie o 6 kg na miesiąc. I, co bardzo ważne, jest składnikiem w pełni naturalnym.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *