Głóg dwuszyjkowy – właściwości i zastosowanie

Głóg stosowano w celach leczniczych już w okresie średniowiecza. Na początku XX wieku dwaj francuscy lekarze stwierdzili, że kwiatostan głogu wykazuje działanie nasercowe i zalecali go osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze czy dusznicę bolesną…

Głóg dwuszyjkowy to krzew rozpowszechniony w całej Europie. Od maja do czerwca pojawiają się na nim białe kwiaty o 5 płatkach, zebrane w podbaldachy. Jabłkowate owoce natomiast stają się ciemnoczerwone wraz z nadejściem jesieni.

Głóg dwuszyjkowy – właściwości

W lecznictwie jako surowiec wykorzystuje się kwiatostan i owoc głogu. Badania potwierdziły, że głóg wywiera dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Zwiększa bowiem dotlenienie mięśnia sercowego, wzmacnia siłę skurczu, reguluje rytm jego pracy, a także zwiększa przepływ krwi. Roślina wywiera także działanie delikatnie uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy i łagodzi napadowe kołatanie serca. Ponadto powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych (zwłaszcza wieńcowych), co skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi.

Głóg dwuszyjkowy – zastosowanie

Głóg zalecany jest jako środek wzmacniający pracę mięśnia sercowego w stanach jego lekkiej niedomogi, np. w starczym osłabieniu serca lub łagodnej postaci choroby wieńcowej. Ponadto wykorzystuje się go w leczeniu zaburzeń rytmu serca, a także jako środek o łagodnym działaniu uspokajającym, zwłaszcza w nerwicy serca u dzieci i dorosłych.

Sprawdź również:  Żyworódka pierzasta - właściwości i zastosowanie

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *