Kąpiel to zabieg, który poza znaczeniem higienicznym dla naszego ciała, może także odgrywać rolę zdrowotną. Wystarczy odpowiednio dobrać zioła. Najlepiej wybierać je po wcześniejszym uwzględnieniu wymagań i problemów kosmetycznych skóry, a także także biorąc pod uwagę własne samopoczucie i indywidualne preferencje. Możemy np. przygotować sobie kąpiel uspokajającą, odprężającą, pobudzającą, bądź taką, która pozwoli lub ułatwi rozwiązać nam konkretny problem zdrowotny.
Przygotowując kąpiel ziołową powinno się najpierw odpowiednio przyrządzić wyciąg (odwar, napar lub macerację) z wybranych ziół i dolać go do wanny wypełnionej wodą. Najlepiej 2-3 garści ziół zalać 1l wody.
Kąpiel uspokajająca
Obecnie szybki tryb życia oraz tempo pracy coraz częściej stają się przyczyną różnego rodzaju zaburzeń nerwowych, w tym stresu, a także problemów ze snem. Jeśli należymy do grupy ludzi, którzy po całym dniu bieganiny i nerwów szukają przyjemnego odprężenia, wówczas warto przygotować sobie relaksującą kąpiel z dodatkiem kwiatów lawendy oraz szyszek chmielu. Lawenda nada wodzie przyjemny aromat, ukoi skołatane nerwy, natomiast chmiel poza działaniem uspokajającym ułatwi zasypianie.
Kąpiel pobudzająca
Kąpiele pobudzające zaleca się brać rano oraz zawsze wtedy, gdy brak nam energii i sił witalnych. Jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych w tego typu schorzeniach jest liść rozmarynu, a także olejek rozmarynowy, które pobudzają krążenie i dodają wigoru.
Kąpiel w stanach zapalnych skóry
W przypadku gdy mamy cerę suchą, zaczerwienioną i piekącą, co spowodowane może być różnymi czynnikami, warto spróbować kąpieli łagodzącej z dodatkiem maceracj z prawoślazu lekarskiego, lnu, lipy drobnolistnej lub podbiału pospolitego. Zioła te przyniosą ulgę, zniwelują stan zapalny, a także pozostawią skórę gładką.
Kąpiel nawilżająca
Kąpiel nawilżająca powinna być stosowana zwłaszcza w przypadku skóry suchej. Powinno się pamiętać aby kąpiel ta nie była zbyt długa i gorąca, co dodatkowo mogłoby pogorszyć kondycję naszej skóry i spowodować jej silniejsze wysuszenie. Podobnie jak w przypadku kąpieli łagodzącej zaleca się tu wykorzystanie ziół zawierających duże ilości śluzów roślinnych, czyli: prawoślaz lekarski, podbiał pospolity, lipa drobnolistna, len. Pamiętajmy, że ze wspomnianych ziół (ze względu na ich charakter śluzowy) przygotowuje się maceracje, a nie napary.
Kąpiel uszczelniająca naczynia (zapobiegająca pajączkom)
Zioła mogą także pomóc w w problemach z pękającymi naczynkami. Nie zlikwidują one istniejących już wybroczyn, mogą jednak zapobiec powstawaniu nowych i wzmocnić naczynia. Najczęściej wykorzystywane surowce to kwiaty i nasiona kasztanowca, a także kwiaty arniki górskiej. Do kąpieli dodajemy sporządzone z nich odwary.
Zapalony zielarz i miłośniki natury. Zainspirowany złożonością i bogactwem natury, poświęcił swoje życie odkrywaniu i naukowemu badaniu roślin leczniczych. Pasja do roślin i głębokie zrozumienie ich leczniczych właściwości przekłada się na unikalne, holistyczne podejście do zdrowia i wellness.