Herbaty ziołowe…warto pić?

Herbata stosowana jest od tysięcy lat nie tylko jako zwykły napój, ale także środek łagodzący i leczący różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Szczególnie szeroki zakres działania terapeutycznego wykazują herbaty ziołowe, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. Są one idealnym połączeniem przyjemnego z pożytecznym, czyli niepowtarzalnego smaku z dobroczynnym wpływem na nasz organizm.

Czarna, zielona i czerwona herbata zawierają polifenole, które są przeciwutleniaczami i chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Liczne badania naukowe wykazały, że polifenole wykazują właściwości przeciwnowotworowe, a regularne picie herbaty może obniżać ryzyko zachorowania na raka żołądka i przełyku.

Herbaty ziołowe, w przeciwieństwie do wymienionych wyżej herbat „pochodzących” z drzewa herbacianego Camellia sinensis, to w rzeczywistości napary, które przyrządza się z m.in. z kwiatów, korzeni, owoców i innych części roślin.

Nie zawsze zawierają one tyle polifenoli ile np. herbata zielona, ale także wykazują wielokierunkowe działanie lecznicze, m.in.:

-działają uspokajająco i ułatwiają zasypianie
-wspomagają pracę serca
-regulują ciśnienie tętnicze krwi
-zwalczają zaburzenia trawienne
-działają energetyzująco i oczyszczająco na organizm
-poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci
-obniżają poziom cholesterolu we krwi
-działają wspomagająco w leczeniu otyłości

Dodatkowe walory herbat ziołowych to niewątpliwie ich aromat i smak. Stanowią one również dobrą alternatywę dla osób poszukujących napojów bezkofeinowych.

Poniżej przedstawiamy kilka popularnych ziół często stosowanych jako składnik naparów:

kwiat rumianku – znany jest ze swych właściwości uspokajających, przeciwzapalnych i rozkurczających (zwłaszcza w obrębie układu pokarmowego)

kwiat (a właściwie kielichy kwiatowe) hibiskusa – obniża wysokie ciśnienie krwi i podwyższony poziom cholesterolu, działa antybakteryjnie oraz przeciwutleniająco

kwiat i owoc głogu – działa wzmacniająco na serce

trawa cytrynowa – orzeźwia, zwiększa zdolność koncentracji

liść mięty pieprzowej – niezastąpiony w leczeniu niestrawności, pomaga odświeżyć oddech

liść melisy – wykazuje działanie uspokajające, relaksujące

Sprawdź również:  Zioła a odchudzanie - czy to działa?

kwiat lipy – posiada właściwości rozgrzewające, wykorzystywany zwłaszcza w stanach przeziębienia

liść pokrzywy – oczyszcza organizm, stanowi bogate źródło witamin i minerałów

liść szałwii – działa antyseptycznie, zmniejsza wydzielanie potu (uwaga mamy karmiące! liść szałwii hamuje laktację)

nasiona kopru – działają wiatropędnie, bardzo często herbatki z kopru stosowane są u niemowląt jako środek łagodzący kolki

Bez wątpienia „herbaty” ziołowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które w naturalny sposób chcą wspomagać swoje zdrowie. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach regularne przyjmowanie preparatów ziołowych, także naparów, powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *