Zioła na nadmierną potliwość

Pocenie się to jak najbardziej naturalny, wręcz niezbędny proces zachodzący w naszym organizmie. Jego celem jest przede wszystkim utrzymanie stałej temperatury ciała. W wielu przypadkach jednak to fizjologiczne zjawisko przekształca się w uporczywy problem, który powoduje zakłopotanie i spędza sen z powiek, a mowa o nadmiernej potliwości. Także w tym przypadku z pomocą przychodzą zioła, które potrafią skutecznie zniwelować tą dolegliwość…

Dlaczego w ogóle się pocimy? Powodów jest wiele. Jak już wspomniano główny celem pocenia się jest utrzymywanie stałej temperatury ciał, zwłaszcza w upalne dni lub podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Wówczas organizm potrafi produkować nawet do kilku litrów potu dziennie! Gdyby nie pot skazani byli byśmy na śmierć z przegrzania. Razem z potem usuwane są również toksyczne produkty przemiany materii.

Niestety bardzo często spotykanym problem jest nadmierna potliwość, która może wynikać z różnych czynników. Wpływ mają m.in.: uwarunkowania genetyczne, niektóre choroby (nadczynność tarczycy), zaburzenia hormonalne, okres dojrzewania i menopauzy, dieta, nadwaga, a bardzo często po prostu stres. Warto zatem przyjrzeć się bliżej możliwym przyczynom i na tyle na ile to możliwe wyeliminować je ze swojego trybu życia. W połączeniu z bakteriami bytującymi na naszej skórze pot nabiera przykrego zapachu,a także może powodować zwiększoną tendencję zachorowania na grzybicę skóry.

Poza stosowanymi na co dzień zabiegami toaletowymi i kosmetykami można warto sięgnąć po zioła, zwłaszcza te, które w swoim składzie zawierają garbniki. Związki garbnikowe tworzą bowiem połączenia z białkami naskórka, zwężają ujścia gruczołów potowych, a także tworzą na skórze warstwę ochronną. Dzięki temu skutecznie ograniczają wydzielanie się potu.

Działanie takie wykazują dąb, orzech włoski oraz szałwia. Jeżeli problem nadmiernej potliwości dotyczy dłoni oraz stóp, wówczas należy sporządzać wyciągi z kory dębu, liści orzecha lub liści szałwii i moczyć w nich dłonie oraz stopy dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. W przypadku jeśli problem dotyka innych części ciała, np. pach, czy pleców poleca się kąpiele z dodatkiem wspomnianych wyciągów. Jednocześnie wskazane jest picie naparów z szałwii, które hamują wydzielanie gruczołów wewnątrzwydzielniczych (uwaga mamy karmiące! napary z szałwii hamują także laktację).

Sprawdź również:  Syrop z czarnego bzu – co to jest?

Kąpiel dla nadmiernie pocących się dłoni i stóp

Sporządzamy napar z szałwii lub odwar z kory dębu bądź liści orzecha włoskiego (4 łyżki na 0,5l wody). Możliwe jest także zastosowanie mieszaniny poszczególnych surowców. W przypadku dłoni najlepiej stosować napar z szałwii, ponieważ orzech i dąb barwią paznokcie. Dłonie i stopy moczymy w wyciągu o temperaturze ciała przez 15-30min, po czym osuszamy skórę.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *