Fenomen czystka-właściwości i zastosowanie

Czystek – co to takiego?

Czystek jest zimozielonym krzewem, który spotkać można głównie w Azji Zachodniej oraz Basenie Morza Śródziemnego. Do tego rodzaju zaliczyć można kilkadziesiąt gatunków, w tym najczęściej stosowany w ziołolecznictwie, czyli kreteński, nazywany również szarym. Czystek nie jest jednak współczesnym odkryciem. Jego właściwości lecznicze znane były bowiem już w starożytności. Wówczas stosowano go jako lek na szereg dolegliwości – od problemów żołądkowych i jelitowych, przez nieżyty górnych dróg oddechowych, po zaburzenia nastroju.

Jak wybierać i przygotowywać ziele czystka?

By mieć pewność, że mamy do czynienia z produktem sprawdzonym, w pełni bezpiecznym i wysokiej jakości, w ziele czystka najlepiej zaopatrzyć się w sprawdzonej aptece lub sklepie zielarskim. Zamiast suszu zmielonego, warto postawić na cięty, który będzie zawierał jak najmniejszą ilość gałązek – nie mają one bowiem takich właściwości odżywczych, jak liście czystka. Warto wydać na niego nieco więcej i zainwestować w produkt ekologiczny, pochodzący z upraw kontrolowanych. Mamy wówczas 100% pewność, skąd został pozyskany, a co więcej – w najmniejszym stopniu będzie on zanieczyszczony toksycznymi związkami.

Herbatę z czystka suszonego przygotowuje się zalewając wrzątkiem 1 czubatą łyżkę ziół i zaparzając ją przez około 5 minut. Napar z tej rośliny przyrządza się natomiast poprzez zalanie 10 g czystka 1 litrem wody. Mieszankę doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu przez 5 minut. Jeżeli napój wyda nam się zbyt gorzki, można dodać do niego odrobinę soku z cytryny lub stewii. W okresie letnim, ziele czystka można podawać z kostkami lodu i świeżą miętą. By napoje na bazie czystka przyniosły wymierne efekty, należy je spożywać regularnie (najlepiej codziennie) i przez długi czas. Czystek może mieć postać nie tylko herbaty czy naparu, lecz także tabletek do ssania lub kapsułek, które świetnie sprawdzą się w roli leku na kaszel czy choroby gardła.

Sprawdź również:  Bębnica, czyli...o ziołach na wzdęcia

Właściwości czystka

Działa antyoksydacyjnie i wzmacnia układ immunologiczny

W składzie czystka znajdują się ogromne ilości polifenoli, czyli związków działających antyoksydacyjnie i wzmacniająco na naszą odporność. Ich główną rolą jest unieszkodliwianie wolnych rodników. Tym samym opóźniają procesy starzenia się organizmu. Dodatkowo polifenole wspomagają organizm w walce z bakteriami i wirusami. Niektóre badania wskazują na skuteczność czystka w leczeniu boreliozy, drożdżycy, grypy czy opryszczki. Uważa się, że regularne picia herbaty z czystka chroni przed kleszczami.

Na kaszel i na katar

Czystek okazuje się także skuteczny w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych takich jak ból zatok,  przewlekły kaszel. W przypadku stanów zapalnych gardła pomocne może okazać się zarówno picie naparów jak i płukanie nimi gardła.

Wpływa na higienę jamy ustnej i działa alkalizująco

Działanie antybakteryjne czystka wpływa również na zdrowie jamy ustnej – niszczy drobnoustroje i lekko wybiela zęby. W związku z tym, warto regularnie przepłukiwać usta naparem z tego zioła. Co ciekawe, napar z czystka odkwasza także organizm, czyli działa alkalizująco na krew (jest to szczególnie ważne w diecie wysokobiałkowej osób regularnie uprawiających sport i odchudzających się).

Usuwa metale ciężkie z organizmu

Organizm osób pracujących w zanieczyszczonym środowisku i palących papierosy jest narażony na kumulowanie się ołowiu, rtęci oraz kadmu. Nadmiar metali ciężkich w tkankach może grozić zaburzeniem ich pracy i niewłaściwym rozwojem. Ziele czystka jest w stanie wiązać i usuwać te toksyczne substancje.

Działa niczym antyperspirant

Ta właściwość czystka jest związana zapewne z jego zdolnością do usuwania z organizmu toksyn, które powodują nieprzyjemny zapach potu. Już po kilku tygodniach regularnego przyjmowania czystka, wydzieliny ciała stają się znacznie łagodniejsze.


Osoby zażywające regularnie leki, przed spożyciem czystka powinny skonsultować się z lekarzem. Zioła mogą bowiem zmienić nieco działanie leków – osłabić lub wzmocnić zalecaną dawkę i wywołać działania niepożądane. Warto również pamiętać, że czystek jest suplementem diety, nie lekiem, w związku z czym, mimo jego przyjmowania, nigdy nie należy rezygnować z zalecanej terapii.


Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *