Refluks-nieprzyjemny problem

Kiedy zwieracz przełyku nie działa prawidłowo

Choroba refluksowa przełyku polega na nieprawidłowej pracy dolnego zwieracza przełyku, który pozwala na cofanie się treści żołądkowej. Kwas żołądkowy, który przedostaje się do przełyku, powoduje podrażnienia, nadżerki, a dla pacjenta – uczucie kwaśnego, nieprzyjemnego smaku w ustach lub zgagę.

Nieznośne objawy refluksu

Objawy choroby refluksowej możemy podzielić na przełykowe i pozaprzełykowe. Te pierwsze są dość typowe: zgaga, „ulewanie się”, kwaśny smak w ustach, a także puste odbijanie. Często sami pacjenci rozpoznają chorobę refluksową przełyku. Pozaprzełykowe objawy są mniej oczywiste. Mogą do nich należeć: bóle klatki piersiowej (te wymagają konsultacji kardiologa), suchy kaszel. chrypka, nudności, wzdęcia, uczucie pełności, czy nieprzyjemny zapach z ust. Kiedy utrzymuje się pomimo regularnego mycia zębów, często świadczy właśnie o problemach z refluksem.
Czasami objawy są bardziej nasilone, a refluks prowadzi do chudnięcia, krwawienia, czy zaburzeń połykania. Są to objawy alarmujące.

Jak żyć z chorobą refluksową? Czyli profilaktyka i leczenie

Nieprzyjemne objawy refluksu potrafią uprzykrzyć życie. Pacjenci skarżą się, że nie mogą cieszyć się np. spotkaniami w gronie rodzinnym, którym towarzyszy prawdziwa uczta – po obfitym posiłku czują się źle, mają zgagę, wstydzą się przykrego zapachu z ust. Nie trzeba unikać uroków życia, ale należy zmienić nawyki na zdrowsze.

Małe, lekkie posiłki, unikanie przejedzenia, a przede wszystkim rezygnacja z tłustych, ciężkich potraw, niezdrowych fast foodów, słodyczy i białego chleba – to uniwersalne zasady zdrowego żywienia, które zbawiennie działają w także przypadku choroby refluksowej. Dodatkowo, chorzy powinni unikać kwaśnych potraw i owoców cytrusowych.

Zdecydowanie pomocna może okazać się codzienna gimnastyka. Lekarze często zalecają chorym noszenie luźnych ubrań, które nie uciskają brzucha i talii, a także spanie na wyższej poduszce (pozycja „na płasko” może nasilać objawy). Niektórym pomaga również żucie gumy (owocowej, nie miętowej).
Zdecydowanie należy unikać palenia papierosów, picia kawy i mocnej herbaty, alkoholu.

Sprawdź również:  Jak walczyć ze wzdęciami?

Jeśli zmiana trybu życia nie pomaga lub pacjenci nie mają na tyle silnej woli, aby zrezygnować ze zgubnych nawyków, wprowadza się farmakoterapię. Stosowane są trzy grupy leków: zmniejszające wydzielanie soków żołądkowych i inhibitory pompy protonowej, prokinetyczne, które usprawniają przesuwanie się treści żołądkowej wzdłuż przewodu pokarmowego oraz leki osłaniające, które chronią przełyk przed szkodliwym działaniem kwaśnego soku żołądkowego (nadżerek, podrażnień).

Bardziej inwazyjnym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny: fundoplikacja sposobem Nissena. Nawet operacja nie daje jednak gwarancji ustąpienia objawów – szczególnie, jeśli pacjent nie zmieni trybu życia na zdrowszy.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *