Kawa z kofeiną czy bez-która zdrowsza dla żołądka?

Do tej pory uważano, że to kofeina zawarta w kawie wywołuje zgagę i pieczenie żołądka. Jednak najnowsze badania wskazują, że tak nie jest. Czy w takim razie można pić pobudzającą kawę bez obaw o podrażnienie żołądka? Czy jest ratunek dla osób, które zrezygnowały z picia swojego ulubionego napoju właśnie ze względu na dolegliwości brzuszne?

Odpowiedź na oba pytania brzmi – tak. Nie od dziś wiadomo, że niektóre substancje zawarte w naparze kawowym mają działanie drażniące na delikatną ścianę żołądka i jelit. Wiedzą o tym szczególnie osoby, które zmagają się z chorobami układu pokarmowego (np.: z niestrawnością, chorobą wrzodową, zgagą, przewlekłymi wzdęciami itd.) oraz te, które piją dużo kawy – przynajmniej po kilka filiżanek dziennie. Szacuje się, że aż co piąty Polak rezygnuje z picia kawy ze względu na dokuczliwe objawy brzuszne. Na szczęście pojawił się sposób, aby temu zaradzić.

Kawa z kofeiną czy bez?

Faktem jest, że kawa bezkofeinowa mniej podrażnia żołądek, jednak nie eliminuje całkowicie problemu. Dotychczas uważano, że to właśnie kofeina w połączeniu z niskim pH kawy wywołuje ból i dyskomfort trawienny po jej wypiciu. Największą jej wadą jest brak lub bardzo ograniczona zawartość kofeiny, dlatego nie posiada właściwości pobudzających, które są jednym z głównych powodów, dla których tysiące ludzi na całym świecie codziennie sięga po filiżankę kawy.

Z kolei zaletą naturalnej kawy są jej właściwości energetyzujące wynikające z zawartości kofeiny. Ta ostatnia usuwa zmęczenie, pobudza, daje energię do działania, rozjaśnia myśli, polepsza nastrój, zwiększa koncentrację, poprawia wydajność. Najnowsze badania wykazały, że za drażniące właściwości kawy odpowiedzialne są woski pokrywające zielone ziarna kawy. To grupa ciężkostrawnych substancji tłuszczowych wywołujących przykre dolegliwości żołądkowe. Podczas parzenia przedostają się do naparu kawowego, a po jego wypiciu – negatywnie wpływają na ścianę układu pokarmowego. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest kawa z kofeiną, ale pozbawiona drażniących wosków z powierzchni ziaren.

Sprawdź również:  Bakłażany - warto jeść!

Kawa przyjazna żołądkowi

Na pomysł, aby stworzyć kawę, która jednocześnie pobudza (czyli zawiera kofeinę) i nie wywołuje przykrych dolegliwości (czyli jest pozbawiona wosków) wpadli badacze z firmy Bristot – znanego na całym świecie włoskiego producenta kawy. Stworzyli mieszankę na bazie dwóch najlepszej jakości ziaren kawowych (to 70% Arabiki i 30% Robusty), z której przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii usunęli szkodliwe woski. Metoda została tak opracowana, aby wszystkie inne właściwości (w tym obecność kofeiny) pozostały bez zmian. Tak powstała Gentile Stomach Friendly – kawa przyjazna żołądkowi, którą można pić bez obaw o zgagę, dyskomfort czy pieczenie w układzie pokarmowym. To także dobra wiadomość dla osób, które piją dużo kawy. Teraz mogą cieszyć się smakiem i aromatem naturalnej pobudzającej kawy bez obawy o jej szkodliwy wpływ na żołądek. A wszyscy, którzy zrezygnowali z kawy, mogą wrócić do jej codziennego picia.

Ze względu na swoje specjalne właściwości, kawa Gentile jest dostępna do kupienia w dobrych aptekach, także internetowych. Cieszy się dużą popularnością na całym świecie, a szczególnym uznaniem cieszy się we włoskich, niemieckich i greckich aptekach.

Kawa Gentile dostępna jest w aptekach oraz na stronie oficjalnego, polskiego dystrybutora – https://www.suppleo.pl/bristot-kawa-gentile-250-g,3,4,33 firmy H&B Pharma S. A.

fot. by Adrian Scottow via flickr.com, creative common licence

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *