Nagietek lekarski – właściwości i zastosowanie

Nagietkowi od dawna przypisywane są właściwości magiczne. Jego wysuszone płatki rozsypane pod łóżkiem bądź włożone pod poduszkę w płóciennym woreczku przynosić mają spokojny sen. Noszone zaś w pomarańczowym woreczku na wysokości splotu słonecznego, odpędzać mają wszelkie lęki, zwidy i strachy…

Nagietek lekarski to roczna roślina pochodząca z obszaru Morza Śródziemnego. Ze względu na swoje piękne kwiaty bardzo często hodowana jest jako kwiat ozdobny w ogrodzie. Poza ozdobą nagietek spełnia rolę rośliny leczniczej, której właściwości znane są od bardzo dawna. Szczególnie cenione jest jego działanie dermatologiczne. Surowiec leczniczy stanowi kwiat.

Nagietek – właściwości

Kwiat nagietka lekarskiego działa przeciwzapalnie, a także przyspiesza procesy ziarninowania i tworzenia naskórka. Ponadto wykazuje właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwrzęsistkowe, a także przeciwobrzękowe.

Nagietek – zastosowanie

Surowiec stosuje się zewnętrznie jako środek łagodzący, przeciwświądowy, w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, pochwy, odbytu oraz w owrzodzeniach, odmrożeniach i uszkodzeniach naskórka. Nagietek łagodzi również świąd skóry związany z użądleniami owadów i z rumieniem słonecznym.

Dostępny w formie:
herbatki do zaparzania
globulek dopochwowych
maści
nalewki

Ciekawostka:

Oliwka nagietkowa to świetny i prosty sposób na szybkie pozbycie się, spierzchniętej, popękanej i odmrożonej skóry! Wystarczy świeże płatki kwiatowe ułożyć ciasno w słoiku, zalać oliwą i pozostawić na kilka dni w ciepłym miejscu. Otrzymaną w ten sposób oliwką smarujemy codziennie skórę.

Sprawdź również:  Mak lekarski - właściwości i zastosowanie

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *