Ostropest plamisty – właściwości i zastosowanie

Ostropest plamisty stosowano w celach leczniczych m.in. w starożytnej Grecji i Rzymie. Dzisiaj to jedno z najlepiej przebadanych ziół stosowanych w lecznictwie…

Ostropest plamisty to roślina pochodząca z rejonów Morza Śródziemnego. Porasta dziko Europę, Azję Mniejszą, Australię i Amerykę Północną. Stanowi obecnie jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych w schorzeniach wątroby.

Ostropest plamisty – właściwości

Surowiec leczniczy stanowi owoc ostropestu plamistego. Zawarte w nim sylimaryna działa przeciwutleniająco i regeneruje miąższ wątroby. Neutralizuje także działanie substancji toksycznych (w tym leków), alkoholu i substancji chemicznych mogących prowadzić do uszkodzeń wątroby, a nawet jej marskości. Ponadto usprawnia przepływ żółci.

Ostropest plamisty – zastosowanie 

Preparaty z ostropestem plamistym wykorzystywane są profilaktycznie w ochronie narządu wątroby, a także w jej uszkodzeniach wywołanych substancjami toksycznymi, (leki, alkohol) chemicznymi. Ponadto stosowany jest wspomagająco w leczeniu marskości wątroby i żółtaczki zakaźnej oraz kamicy.

Dostępna w formie:
kapsułki
tabletki
nalewka

Sprawdź również:  Gwiazdnica pospolita - właściwości i zastosowanie

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *