Jak dbać o cerę naczynkową?

Cera naczynkowa nie należy do najłatwiejszych w pielęgnacji – jest zazwyczaj kapryśna i bardzo wrażliwa, łatwo ulega podrażnieniom. Dlatego posiadaczki tego typu cery powinny przestrzegać pewnych zasad, które pomogą zahamować pękanie naczynek i pozwolą zachować skórę w dobrej kondycji na dłużej: unikać szkodliwych czynników i stosować odpowiednie kosmetyki do cery naczynkowej.

Przyczyny pękania naczynek

Skóra na twarzy jest bardzo mocno unaczyniona. Jeżeli naczynia krwionośne przestają funkcjonować prawidłowo i zaczynają nadmiernie się rozszerzać, powstają teleangiektazje, znane szerszej publiczności pod bardziej popularną nazwą „pajączków”. Przyczyn tego zjawiska można upatrywać w zaburzeniach gospodarki hormonalnej i krążenia, nadwrażliwej skórze, chorobach wątroby oraz nadciśnieniu tętniczym. Ponadto do rozszerzania się i pękania naczynek w dużym stopniu przyczyniają się skrajne temperatury (mróz i upał, zwłaszcza jeśli szybko przechodzimy od jednego do drugiego), silne emocje, częste spożywanie pikantnych potraw i przede wszystkim niewłaściwie dopasowane kosmetyki, o silnych właściwościach drażniących. Choć zaczerwienienia pojawiające się na twarz początkowo same znikają, to jednak brak odpowiedniej pielęgnacji może sprawić, że z czasem rumień się utrwali. Warto również wiedzieć, że cera naczynkowa jest szczególnie narażona na trądzik różowaty – przewlekłą dolegliwość, która zaczyna się właśnie od popękanych naczynek i napadowego czerwienienia się.

Jak zapobiegać powstawaniu pajączków?

Profilaktyka w przypadku cery naczynkowej jest niezwykle ważna, dlatego warto wiedzieć, czego lepiej unikać i jakie metody stosować na co dzień, aby naczynia krwionośne nie robiły nam przykrych niespodzianek. Do najważniejszych reguł należą:

  • unikanie dużych różnic temperatur, np. wychodzenia z bardzo ciepłego pomieszczenia od razu na duży mróz
  • mycie twarzy wyłącznie letnią wodą – ciepła woda sprzyja rozszerzaniu naczynek
  • unikanie ostro przyprawionych dań i dużych ilości alkoholu
  • dobrze zbilansowana dieta, zawierająca witaminy C, E i K oraz błonnik, cynk i selen
  • stosowanie wyłącznie enzymatycznych peelingów (nie ziarnistych)
  • unikanie gorących kąpieli, sauny i solarium
  • używanie kosmetyków, które nie zawierają alkoholu ani kwasów owocowych
  • zabezpieczanie twarzy przed niekorzystnym działanie czynników atmosferycznych przy pomocy dobrego kremu na naczynka, a także podkładu mineralnego i pudru.
Sprawdź również:  Naturalnie piękna fryzura-stosuj zioła na włosy!

Co powinny zawierać kosmetyki do cery naczynkowej?

Cera naczynkowa wymaga stosowania specjalistycznych kosmetyków, które nie tylko nie będą podrażniać wrażliwej skóry, ale również wzmocnią naczynia krwionośne i powstrzymają je przed nadmiernym pękaniem. Krem do cery naczynkowej powinien zawierać filtr UV oraz witaminę C, która wzmacnia i uszczelnia naczynka. Jednym ze skuteczniejszych produktów jest w tym przypadku Iwostin Capillin (https://www.iwostin.pl/zaufalam-marce-polecanej-od-lat). Poza tym na potrzeby cery naczynkowej najlepiej odpowiadają kosmetyki mające w swoim składzie m.in. ekstrakt z miłorzębu japońskiego, oczar wirginijski, arnikę górską czy wyciąg z kasztanowca.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *