Kombucha – zastosowanie w kosmetyce

Kombucha, inaczej grzyb herbaciany, ze względu na bogactwo właściwości zdrowotnych nazywany jest „grzybem długowieczności”. Często stosuje się go w produkcji leczniczych napojów ziołowych, a coraz częściej także w kosmetyce. Dowiedz się dlaczego warto stosować kombuche i jaki ma wpływ na ludzkie zdrowie.

Czym jest kombucha?

Grzyb kombucha jest niczym innym jak dużą grupą bakterii i grzybów, przyjmujących formę gęstej, zbitej galarety. Historyczne wątki wskazują na to, że ten herbaciany grzyb stosowano już ponad 2000 lat temu przez Chińczyków, Koreańczyków, Japończyków i Rosjan. Wykorzystuje się go do produkcji napoju, niezwykle bogatego w witaminy i składniki odżywcze, wykazujące pozytywny wpływ na zdrowie.

Grzyb kombucha – właściwości

Grzybek herbaciany kombucha posiada wiele wartości odżywczych, które są niezbędne do utrzymania właściwej kondycji zdrowotnej oraz wspomagające codzienne funkcjonowanie organizmu. Są to:
• Witamina C (pozytywnie wpływająca na układ odpornościowy)
• Magnez (wspomagający pracę układu nerwowego, wpływający na prawidłowe ukrwienie mózgu, redukujący poziom stresu i likwidujący ryzyko wystąpienia depresji)
• Wapń (podstawowy budulec kości i zębów, zwiększający kondycję paznokci, włosów i skóry)
• Witaminy z grupy B (wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, immunologicznego, oddechowego, poprawiają stan skóry włosów i paznokci, zapobiegają łysieniu i siwieniu, dbają o prawidłową kondycję wzroku, zmniejszają poziom cholesterolu we krwi, regulują procesy przemiany materii)
• Kwas foliowy (bierze udział w procesach krwiotwórczych, chroni organizm przed wystąpieniem nowotworów)
• Kwas mlekowy (złuszcza skórę, likwiduje przebarwienia skórne, spowalnia proces powstawania zmarszczek, spłyca powstałe zmarszczki, hamuje tworzenie się trądziku i likwiduje stany zapalne i zmiany skórne)

Kombucha – cudowny grzyb w kosmetyce

Kombucha może być stosowana w wielu zabiegach pielęgnacyjnych na skórę, dlatego też zaliczana jest do kosmetyków naturalnych.
• Ze względu na swoje właściwości oczyszczające skórę jest świetną alternatywą dla toników, zwłaszcza tych, które przeznaczone są do cery trądzikowej. Grzyb herbaciany likwiduje bowiem trądzik i zapobiega jego ponownemu powstawianiu.
• Dzięki zawartości w swym składzie alkoholu, grzyb kombucha likwiduje szkodliwe bakterie żyjące na skórze, jednocześnie nie podrażniając jej.
• Świetnie sprawdzi się również w przypadku wykonania peelingu, ze względu na obecność w składzie kwasu jabłkowego, efektownie usuwającego martwy naskórek.
•  Kwas mlekowy, zawarty w kombuchy posiada właściwości nawilżające i wygładzające skórę.
• Przeciwutleniacze dają możliwość stosowania grzyba przez osoby w każdym wieku (właściwości spowalniające proces starzenia się skóry)
Grzyb kombucha stosowany jest również w pielęgnacji włosów. Dzięki zawartości witamin z grupy B i witaminy C poprawia kondycję włosów, nadaje im miękkości i gęstości.

Sprawdź również:  Kosmetyki syntetyczne a naturalne kosmetyki ziołowe

Jak stosować kombuchę?

Kombuchę wykorzystuje się w produkcji napoju herbacianego. Pierwszym krokiem jaki musisz wykonać jest zakupienie jej wraz z naczyniem, w którym została wyhodowana oraz kupno zielonej lub białej herbaty, która posłuży Ci do fermentacji grzyba (powinno to trwać około 10-14 dni).
5 torebek herbaty zalej litrem wrzątku i dodaj około 100 gram cukru. Jest on niezbędny do fermentacji i wzrostu grzyba. Herbatę dodaj do naczynia, w którym mieści się kombucha, a zakrętkę zamień na gazę i owiń gumką recepturką. Tak przygotowaną mieszankę odstaw w słoiku w ciemne i ciepłe miejsce na około 10 dni. Po upływie czasu, odcedź i przefiltruj napój, a następnie przelej do butelek, zamykając je niemetalową nakrętką. Napój herbaciany najlepiej smakuje schłodzony w lodówce (gotowy do użycia, gdy po poruszeniu naczyniem nie pojawiają się pęcherzyki powietrza). Grzyb herbaciany wraz z niewielką ilością płynu odstaw ponownie w ciepłe miejsce. Kombuchę możesz stosować wielokrotnie, jednak pamiętaj o tym, aby po każdym jej użyciu, zadbać o odpowiednie jej oczyszczenie.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *