Jak dbać o swoje zdrowie podczas urlopu?

Wakacje dobiegają końca. Jedni mają swój wymarzony urlop za sobą, inni odliczają dni do upragnionego wypoczynku. Zwiedzamy obce kraje, poznajemy uroki polskiego krajobrazu, organizujemy aktywny wypoczynek w miejscu zamieszkania. Odpoczywamy, pogłębiamy więzi rodzinne, kosztujemy specjałów kulinarnych, pływamy w atrakcyjnych akwenach, pracujemy nad kondycją jeżdżąc na rowerze czy uprawiając wspinaczkę. Zapewne dla wielu z nas tegoroczne lato będzie niezapomniane, także dzięki pamiątkom, które przywieziemy z podróży lub nabędziemy w różnych okolicznościach. Niestety, nie zawsze są to pozytywne suweniry czy wspomnienia. Wręcz przeciwnie – często dotyczą one niefortunnych wydarzeń, podczas których zostało nadszarpnięte nasze zdrowie.

Co może nas spotkać w czasie wakacji?

-Choroba lokomocyjna
-Dolegliwości żołądkowe (np. biegunka lub niestrawność po zjedzeniu lokalnej, nieświeżej potrawy lub wypiciu nieprzegotowanej wody)
-Choroby zakaźne
-Reakcje alergiczne
-Zakażenie grzybicze, wirusowe lub bakteryjne (np. podczas korzystania z basenu lub prysznica hotelowego)
-Bolesne towarzystwo komarów, meszek i innych insektów
-Zakrzepica żył (podczas podróżowania samolotem)
-Udar słoneczny
-Urazy mechaniczne, np. skręcenia, zwichnięcia, zadrapania

Jak ustrzec się przed przykrymi niespodziankami?

Oczywiście, najlepsza (i najtańsza!) jest profilaktyka. Przed wyjazdem w dalekie, egzotyczne kraje, warto przebadać się i zasięgnąć konsultacji u lekarza, czy nasze zdrowie pozwala nam na ten rodzaj wypoczynku, jaki zaplanowaliśmy. Ponadto należy zgłosić się do Certyfikowanego Ośrodka Podroży Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej Tropikalnej i Podróży. Dostaniemy tam wytyczne, jakie powinniśmy przedsięwziąć środki bezpieczeństwa w czasie pobytu, a także jakie szczepienia ochronne wykonać. Należy przy tym pamiętać, by zaszczepić się między szóstym a ósmym tygodniem przed wyjazdem.

Niezmiernie ważną sprawą jest uzbrojenie się w pomoc doraźną. Dobra apteczka podróżna, wyposażona w najbardziej potrzebne leki i akcesoria, pomoże nam przetrwać najcięższe chwile. Nieważne czy jedziemy samochodem, lecimy samolotem czy udajemy się w pieszą wędrówkę, należy przewidzieć niebezpieczeństwo, na jakie możemy być narażeni i zaopatrzyć się stosownie do okoliczności.

Co powinna zawierać apteczka podróżna?

Preparaty przeciwsłoneczne – kremy z filtrami UV oraz maści, spraye i leki przynoszące ulgę przy oparzeniach słonecznych
Środki stosowane na dolegliwości trawienne – krople, syropy i tabletki przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne, a także preparaty na wzdęcia, zgagę i niestrawność
Artykuły opatrunkowe i odkażające – bandaże, kompresy z gazy, woda utleniona, plastry, maści i żele odkażające i przyśpieszające gojenie
Środki na chorobę lokomocyjną – tabletki, syropy, akcesoria (np. opaski akupresurowe na nadgarstki)
Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwalergiczne
Środki przeciwgrzybicze i bakteriobójcze
Preparaty odstraszające owady
Akcesoria – termometr, rękawiczki ochronne, nożyczki, pęseta, latarka

W celu uzyskania jak najlepszej ochrony podczas wakacji, warto ubezpieczyć się na ewentualność utraty zdrowia i wykupić tak zwane ubezpieczenie turystyczne. Może ono okazać się nieocenionym wsparciem w razie nieszczęśliwego wypadku bądź zapadnięcia na tropikalne choroby. Zapamiętajmy także numer alarmowy 112 oraz numer do polskiego konsulatu.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez dział Medical SPA serwisu turystyki medycznej www.medi-tour.pl

Brak komentarzy

HAVE SOMETHING TO SAY?