Jak dbać o swoje zdrowie podczas urlopu?

Wakacje dobiegają końca. Jedni mają swój wymarzony urlop za sobą, inni odliczają dni do upragnionego wypoczynku. Zwiedzamy obce kraje, poznajemy uroki polskiego krajobrazu, organizujemy aktywny wypoczynek w miejscu zamieszkania. Odpoczywamy, pogłębiamy więzi rodzinne, kosztujemy specjałów kulinarnych, pływamy w atrakcyjnych akwenach, pracujemy nad kondycją jeżdżąc na rowerze czy uprawiając wspinaczkę. Zapewne dla wielu z nas tegoroczne lato będzie niezapomniane, także dzięki pamiątkom, które przywieziemy z podróży lub nabędziemy w różnych okolicznościach. Niestety, nie zawsze są to pozytywne suweniry czy wspomnienia. Wręcz przeciwnie – często dotyczą one niefortunnych wydarzeń, podczas których zostało nadszarpnięte nasze zdrowie.

Co może nas spotkać w czasie wakacji?

-Choroba lokomocyjna
-Dolegliwości żołądkowe (np. biegunka lub niestrawność po zjedzeniu lokalnej, nieświeżej potrawy lub wypiciu nieprzegotowanej wody)
-Choroby zakaźne
-Reakcje alergiczne
-Zakażenie grzybicze, wirusowe lub bakteryjne (np. podczas korzystania z basenu lub prysznica hotelowego)
-Bolesne towarzystwo komarów, meszek i innych insektów
-Zakrzepica żył (podczas podróżowania samolotem)
-Udar słoneczny
-Urazy mechaniczne, np. skręcenia, zwichnięcia, zadrapania

Jak ustrzec się przed przykrymi niespodziankami?

Oczywiście, najlepsza (i najtańsza!) jest profilaktyka. Przed wyjazdem w dalekie, egzotyczne kraje, warto przebadać się i zasięgnąć konsultacji u lekarza, czy nasze zdrowie pozwala nam na ten rodzaj wypoczynku, jaki zaplanowaliśmy. Ponadto należy zgłosić się do Certyfikowanego Ośrodka Podroży Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej Tropikalnej i Podróży. Dostaniemy tam wytyczne, jakie powinniśmy przedsięwziąć środki bezpieczeństwa w czasie pobytu, a także jakie szczepienia ochronne wykonać. Należy przy tym pamiętać, by zaszczepić się między szóstym a ósmym tygodniem przed wyjazdem.

Niezmiernie ważną sprawą jest uzbrojenie się w pomoc doraźną. Dobra apteczka podróżna, wyposażona w najbardziej potrzebne leki i akcesoria, pomoże nam przetrwać najcięższe chwile. Nieważne czy jedziemy samochodem, lecimy samolotem czy udajemy się w pieszą wędrówkę, należy przewidzieć niebezpieczeństwo, na jakie możemy być narażeni i zaopatrzyć się stosownie do okoliczności.

Sprawdź również:  Flawonoidy - z czym to się je?

Co powinna zawierać apteczka podróżna?

Preparaty przeciwsłoneczne – kremy z filtrami UV oraz maści, spraye i leki przynoszące ulgę przy oparzeniach słonecznych
Środki stosowane na dolegliwości trawienne – krople, syropy i tabletki przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne, a także preparaty na wzdęcia, zgagę i niestrawność
Artykuły opatrunkowe i odkażające – bandaże, kompresy z gazy, woda utleniona, plastry, maści i żele odkażające i przyśpieszające gojenie
Środki na chorobę lokomocyjną – tabletki, syropy, akcesoria (np. opaski akupresurowe na nadgarstki)
Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwalergiczne
Środki przeciwgrzybicze i bakteriobójcze
Preparaty odstraszające owady
Akcesoria – termometr, rękawiczki ochronne, nożyczki, pęseta, latarka

W celu uzyskania jak najlepszej ochrony podczas wakacji, warto ubezpieczyć się na ewentualność utraty zdrowia i wykupić tak zwane ubezpieczenie turystyczne. Może ono okazać się nieocenionym wsparciem w razie nieszczęśliwego wypadku bądź zapadnięcia na tropikalne choroby. Zapamiętajmy także numer alarmowy 112 oraz numer do polskiego konsulatu.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *