Niepokalanek pieprzowy – właściwości i zastosowanie

Hipokrates oraz inni starożytni medycy zalecali owoce niepokalanka na wiele różnych dolegliwości. Dzisiaj stanowi on jedno z najczęściej stosowanych ziół w schorzeniach związanych z miesiączką…

Niepokalanek pieprzowy jest małym krzewem o purpurowych kwiatach. Roślina ta pochodzi znad Morza Śródziemnego, rośnie natomiast w okolicach podzwrotnikowych całego świata. Ususzone czerwone jagody niepokalanka swoim kształtem przypominają ziarna pieprzu, a przyrządzany z nich napar posiada pieprzowy posmak.

Niepokalanek pieprzowy – właściwości

Niepokalanek stymuluje przysadkę mózgową do wydzielania hormonów tropowych, które następnie pobudzają jajniki do wydzielania progesteronu. Ponadto zmniejsza on nadmierną produkcję prolaktyny odpowiedzialnej za produkcję mleka w gruczołach sutkowych. Roślina zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (m.in. wzdęcia, nerwowość), co wynika z przywracania równowagi w organizmie pomiędzy estrogenami i progesteronem (uważa się, że organizm kobiet cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego wytwarza zbyt mało progesteronu podczas ostatnich 2 tygodni cyklu miesięcznego). W związku z tym, że duże stężenie prolaktyny i małe stężenie progesteronu w organizmie może hamować owulację, niepokalanek pomaga kobietom, mającym problem z zajściem w ciążę.

Niepokalanek pieprzowy – zastosowanie

Preparaty z niepokalanka stosuje się w celu łagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, regulacji cyklu miesięcznego, a także jako środek pobudzający płodność u kobiet. Ponadto znalazły one zastosowanie jako środki łagodzące uderzenia gorąca w występujące w okresie menopauzy.

Ciekawostka:
Niepokalanek swą nazwę zawdzięcza dawnym wierzeniom, że zioło to zmniejsza popęd seksualny. Średniowieczni mnisi żuli suszone owoce niepokalanka, aby łatwiej było im dochować ślubów czystości!

 

Sprawdź również:  Kozłek lekarski - właściwości i zastosowanie

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *