Zastanawiasz się jaki typ cery posiadasz? Rozpatrujesz, czy można ją określić mianem suchej, tłustej lub mieszanej? Zwróć uwagę na naczynka – cera naczynkowa może występować z każdym typem skóry, a jej rozpoznanie diametralnie wpływa na codzienną pielęgnację.
Cera naczyńkowa Wszystko zaczyna się od cery płytko unaczynionej. Pod wpływem stresu, zmian temperatury oraz sporego wysiłku fizycznego naszą twarz pokrywa rumieniec. Jest to naturalna reakcja organizmu. Powodem do niepokoju może być stan, kiedy zaczerwienienie utrzymuje się i potrzeba dużo czasu, aby skóra powróciła do stanu wyjściowego. Takie same efekty przynosi wypicie gorących napojów czy zjedzenie pikantnych potraw. Czasami skóra jest tak wrażliwa, że zaczyna piec lub swędzieć. Ponadto zaczynasz zauważać pojedyncze, czerwone niteczki na policzkach, nosie lub brodzie. Jeśli tak się stało, to ostatnia szansa, żeby zadbać o to, aby Twoja cera nie zamieniła się w naczynkową. Jeśli jednak przeoczyłaś ten moment, musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację.
Czego unikać przy cerze naczynkowej?
Przy tym delikatnym rodzaju cery można zaobserwować rumień – przewlekłe zaczerwienienie utrzymujące się na skórze. Drugim problemem może stać się trądzik różowaty, z którym problemy mają najczęściej osoby dorosłe. Bez względu na stopień zaawansowania problemu, każda osoba z wrażliwą cerą powinna unikać pewnych rzeczy. Zalicza się do nich:
-gwałtowne zmiany temperatury (w tym długie opalanie, solarium, sauna)
-silny wiatr
-silne tarcie skóry (w tym peelingi mechaniczne)
-kosmetyki z alkoholem
-pikantne potrawy (w tym także produkty, które mogą wywołać alergie pokarmowe)
twarda woda
-produkty mocno złuszczające (przede wszystkim kwasy)
-intensywnie aromatyzowane kosmetyki
-alkohol
-papierosy
Wszystkie te czynniki wpływają na podniesienie ciśnienia krwi, co w efekcie prowadzi do pękania naczynek lub są one bezpośrednią przyczyną podrażnienia lub uszkodzenia skóry.
Jak chronić cerę naczynkową?
Chociaż wydaje się, że przy tak wrażliwej skórze zabronione jest wszystko, można odnaleźć produkty i sposoby, które pomogą ujarzmić nasz problem.
Dobry krem na cerę naczynową to podstawa
Odpowiedni krem powinien być podstawą w pielęgnacji skóry twarzy, niezależnie czy sprawia ona jakiekolwiek problemy, czy też nie. Przy cerze naczynkowej należy zwrócić uwagę na to, czy produkt posiada filtry chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB. W zimie powinien być to SPF 30, w lecie natomiast wskazany jest jeszcze wyższy faktor. Dodatkowo, w okresie zimowym krem powinien być lekko tłusty, tak aby w sposób fizyczny chronił cerę przed wiatrem i ujemną temperaturą.
Kremy powinny zawierać odpowiednie ekstrakty i witaminy, które wspomogą uszczelnianie i umacnianie naczynek. Wymienić tu można m.in.: kasztanowiec zwyczajny, arnikę górską, nagietek, miłorząb japoński, algi morskie, witaminę C i K, a także związki krzemu.
Wiele firm kosmetycznych proponuje używanie preparatów zawartych w specjalnych seriach, przeznaczonych specjalnie dla cery naczynkowej. Jest to metoda godna polecenia – w ten sposób pozwalamy czynnikom aktywnym dłużej i częściej oddziaływać na naszą skórę.
Nie zapomnij o oczyszczaniu cery naczynkowej
Chociaż silne tarcie i peelingi to wrogowie delikatnej skóry, oczyszczanie jej to codzienny rytuał, którego nie można pominąć. Zmycie makijażu, sebum oraz zanieczyszczeń przygotuje naszą cerę na przyjęcie aktywnych składników zawartych w kremach lub maseczkach, a także wspomoże proces regeneracji komórek skórnych. Istotne jest, jakie produkty wykorzystamy do tego zabiegu. Najlepsze do tego będą płyny miceralne lub zwykła przegotowana/mineralna woda, z zaznaczeniem, że powinna mieć ona letnią temperaturę. Wszelkie toniki na bazie alkoholu lub mleczka wymagające mocnego pocierania będą obciążające dla wrażliwej skóry.
Oczyszczanie nie ogranicza się tylko do codziennego usuwania makijażu. Raz na jakiś czas należy zastosować silniejsze zabiegi. O ile peelingi mechaniczne, chemiczne, a także maseczki silnie oczyszczające należą do produktów, których należy unikać, o tyle warto zastanowić się nad peelingiem enzymatycznym. Nie powinien on podrażnić cery, a w sposób znaczące może jej się przysłużyć. Peelingi wpływają na zwiększenie grubości skóry, co przekłada się na mniej widoczne naczynka.
Dieta – wspomóż się od środka
Powyżej wskazane zostały produkty, których należy unikać w codziennej diecie. Są to głównie alkohol, ostre przyprawy (produkty będące źródłem kapsaicyny, gingerolu), mocna kawa i herbata. Nie spowodują pogorszenia stanu naszej skóry jeśli będziemy spożywać je raz na jakiś czas, jednak jak we wszystkim – umiar jest najrozsądniejszy.
Postarajmy się dostarczyć organizmowi produkty zawierające witaminę B2 (m.in. kapusta, nabiał, produkty pełnoziarniste, banany itp.); witaminę C (m.in. cytrusy i inne owoce, szparagi, brukselka, cebula itp.); witaminę PP (m.in. drób, ryby)
Stosując się do wyżej wymienionych wskazówek znacząco wpłyniesz na stan swojej skóry. Jeśli jednak cera naczynkowa staje się coraz bardziej problemowa, warto wybrać się do kliniki medycyny estetycznej. Wspólnie z specjalistą ustalisz plan działania, który zniweluje Twoje problemy.
Zapalony zielarz i miłośniki natury. Zainspirowany złożonością i bogactwem natury, poświęcił swoje życie odkrywaniu i naukowemu badaniu roślin leczniczych. Pasja do roślin i głębokie zrozumienie ich leczniczych właściwości przekłada się na unikalne, holistyczne podejście do zdrowia i wellness.