peloidoterapia

Peloidoterapia – czym jest i jakie ma zalety?

Kuracja obejmuje okłady lub specjalne kąpiele. Z poniższego artykułu dowiecie się więcej na temat peloidoterapii i jej zalet. 

Czym jest peloidoterapia?

Sama nazwa „peloidoterapia” pochodzi z języka greckiego, w którym „pelos” oznacza błoto. Nie powinno to dziwić, ponieważ ta metoda leczenia uzdrowiskowego w dużym stopniu przypomina kąpiele w błocie. Do kąpieli i okładów peloidoterapeutycznych wykorzystuje się borowinę – muł torfiasty o dużej zawartości humusów. Borowina cechuje się bogatym składem mineralnym i odżywczym, któremu zawdzięcza swój zbawienny wpływ m.in. na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego.

W zabiegach peloidoterapeutycznych torfy wykorzystywane są w postaci podgrzanej gęstej papki. Borowina dysponuje dużą pojemnością cieplną, co pozwala stosować ją do uzyskania głębokiego przegrzania miejscowego. Jej lecznicze działanie wynika z połączenia czynników mechanicznych, cieplnych oraz chemicznych.

Peloidoterapia – dla kogo? Jakie ma zalety?

Kto może poprawić swoje zdrowie dzięki zabiegom peloidoterapeutycznym? Takie leczenie wskazane jest w przypadku pojawienia się następujących chorób i stanów:

  • choroby reumatyczne tkanek miękkich,
  • zwyrodnienie stawów,
  • nerwobóle (neuralgie),
  • stany pourazowe kości, stawów i tkanek miękkich,
  • przykurcze, wzmożone napięcie mięśni,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • bóle związane z osteoporozą trzonów kręgów,
  • dolegliwości występujące po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego,
  • przewlekłe i nawracające infekcje,
  • porażenia.

Istnieją również pewne przeciwwskazania do stosowania okładów z borowiny. Nie zaleca się ich w przypadku takich chorób jak gruźlica, zaburzenia czucia, nowotwory, cukrzyca, wrzody żołądka i jelit (lub ich krwawienie) czy ciężkich chorób serca, naczyń krwionośnych i układu oddechowego.

Peloidoterapia z wykorzystaniem borowiny ma działanie mechaniczne, chemiczne i fizjologiczne. To pierwsze polega na nacisku ciężkiej masy borowej, który powoduje odpływ krwi żylnej i chłonki przy zastojach obwodowych. Wpływ można porównać do masażu. Właściwości mechaniczne takich kąpieli utrzymują bowiem ciało w stanie, w którym praktycznie traci ono masę kończyn, co pozwala na wyeliminowanie bólu i pełne odprężenie.

Sprawdź również:  Kosmetyki syntetyczne a naturalne kosmetyki ziołowe

Za działanie chemiczne borowiny odpowiadają zawarte w niej związki. Wywołują one efekty drażniące, ściągające i przeciwzapalne na skórze oraz błonach śluzowych. Składniki borowiny mają również korzystny wpływ na korę nadnerczy, a także na czynności wydzielnicze jajników.

Fizjologiczne działanie zabiegów peloidoterapeutycznych jest dość kompleksowe, ale głównie mowa tutaj o właściwościach cieplnych. Dzięki punktowemu przegrzaniu tkanek zachodzi zwiększenie metabolizmu komórkowego, co ma spore znaczenie przy eliminowaniu miejscowych stanów zapalnych. Wzmożona przemiana materii tkanek i miejscowe przekrwienie pomagają we wchłanianiu do krwi oraz chłonki substancji odpowiadających za stan zapalny, a co za tym idzie – prowadzą do usuwania ich z organizmu.

Warto dodać, że leczenie borowiną ma też pozytywny wpływ na skórę. Bardzo dobre efekty zauważyć można szczególnie w przypadku starzejącej się skóry. Borowina powoduje przyśpieszenie redukcji tkanki tłuszczowej, dzięki czemu z powodzeniem stosowana może być także w walce z cellulitem i rozstępami.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez ekskluzywny Hotel Bristol ze strefą SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój

Mogą Cię zainteresować