Gdy wątroba woła o pomoc – Zioła na wątrobę

Nasza wątroba zdecydowanie nie ma z nami łatwego życia. Jest to bowiem narząd, który niczym fabryka odpowiada za liczne procesy, stykając ze sobą dwa ważne układy – układ pokarmowy oraz układ krążenia. Do jej głównych funkcji należy przetwarzanie składników pokarmowych w substancje odżywcze, takie jak cukier, sole mineralne oraz witaminy. Odtruwa ona także organizm, oczyszczając krew z toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Warto zatem dbać o „komfort życia” naszej wątroby i nie obciążać jej zanadto ciężkostrawnymi potrawami, nadmierną ilością alkoholu oraz leków. Gdy już jednak do tego dojdzie, co zdarza się chyba każdemu, np. przy okazji różnego rodzaju świąt, można wspomóc się odpowiednimi ziołami. Większość dostępnych w aptekach preparatów wspomagających działanie wątroby, to preparaty roślinne, cieszące się naprawdę dużym powodzeniem wśród pacjentów.

Ostropest plamisty

Najpopularniejszym ziołem stosowanym w leczeniu wątroby jest ostropest plamisty (Silybum marianum). Zawarte w owocu rośliny flawonoglikany działają regenerująco na komórki wątroby. Dodatkowo, uszczelniając ich błony, chronią je przed wnikaniem do ich wnętrza wszelkiego rodzaju toksyn. Surowiec obniża również syntezę cholesterolu i prozapalnych prostaglandyn oraz hamuje uwalnianie histaminy, działając w ten sposób przeciwzapalnie. Pozwala ponadto na utrzymanie w wątrobie wysokiego stężenia glutationu, który jest związkiem o silnym działaniu przeciwutleniający, zmiatającym wolne rodniki. W skład preparatów leczniczych wchodzą otrzymane z owoców ostropestu wyciągi lub zespół flawonoglikanów (sylimaryna) i są stosowane w leczeniu uszkodzeń wątroby, wynikających z działania związków toksycznych, w tym alkoholu i leków, ale także w przypadku takich schorzeń jak: zaburzenia trawienia czy marskość wątroby. Udowodniono, że dożylne zastosowanie sylibiny działa jako antidotum amanityny i faloidyny – toksyn muchomora sromotnikowego. Wczesne podanie (do 48 godz.) może zapobiec śmiertelnemu zatruciu!

Karczoch

Poza ostropestem ciągle coraz popularniejszym ziołem w leczeniu dolegliwości wątroby staje się karczoch zwyczajny (Cynara scolymus). Jego walory smakowe przez długi czas przesłaniały przydatność tej rośliny w lecznictwie. Obecne w surowcu cynaryna oraz flawonoidy m.in. luteolina to silne antyoksydanty, które zapobiegają uszkodzeniom wątroby. Liście i ziele karczocha działają także żółciotwórczo i żółciopędnie oraz obniżają poziom cholesterol i trójglicerydów we krwi.

Sprawdź również:  Kapsaicyna- ostry smak zdrowia i urody

Na co zwrócić uwagę?

Kupując preparaty z ostropestu i karczocha powinno wybierać się te, które zawierają standaryzowane wyciągi. Mamy wówczas pewność, że w leku znajduje się odpowiednia ilość związków czynnych o działaniu leczniczym.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *