Pochrzyn kosmaty – właściwości i zastosowanie

Długo sądzono, że roślina ta może stanowić alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej podczas menopauzy. Przeprowadzone badania udowodniły jednak coś innego…

Pochrzyn kosmaty pochodzi z północno-środkowej Ameryki i znany jest również pod nazwą ignam lub jams. Majowie i Aztekowie wykorzystywali go jako środek przeciwbólowy, natomiast europejscy osadnicy leczyli nim także kolki.

Pochrzyn kosmaty – właściwości

Pochrzyn zawiera w swoim składzie diosgeninę – substancję, którą laboratoryjnie można przekształcić w progesteron, jednak organizm ludzki nie jest w stanie przeprowadzić takiej przemiany. Twierdzenia, jakoby surowiec miał usuwać objawy napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy, nie zostały udowodnione w sposób naukowy. Aczkolwiek uważa się, że zawarte w surowcu substancje przypominające estrogen mogą wpływać na zakłócenia hormonalne w organizmie kobiety i pośrednio łagodzić objawy przekwitania i napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto preparaty otrzymywane w korzenia pochrzynu działają spazmolitycznie i przeciwzapalnie, przynosząc ukojenie w bólach miesiączkowych. Dzięki obecności alkaloidów powodują także rozluźnienie mięśni w obrębie miednicy i brzucha.

Pochrzyn kosmaty – zastosowanie

skurcze miesiączkowe
bóle związane z endometriozą
stany zapalne
choroby układu pokarmowego (podrażnienie jelit, choroba Crohna)

Dostępny w formie:
kapsułek
tabletek
kremu
nalewki
suszonych ziół
Ciekawostka:
Pierwsze środki antykoncepcyjne produkowano z diosgeniny, która występuje w pochrzynie.

Sprawdź również:  Gorzknik kanadyjski - właściwości i zastosowanie

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *