Przieziębienie u dzieci-zatkany nosek malucha

Katar i zatkany nos u najmłodszych to problem, który dosłownie i w przenośni potrafi spędzać nam sen z powiek, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jak w naturalny i bezpieczny sposób udrożnić nosek naszym pociechom? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

„I” jak inhalacje!

Olejki eteryczne mogą być stosowane u dzieci od 3 roku życia, jednak ze względu na ich działanie drażniące należy zachować ostrożność. Wystarczą 2-3 krople olejku na szklankę parującej wody. Możemy je także nakraplać do nawilżaczy powietrza (które w przypadku nosków zatkanych z powodu zbyt suchego powietrza są jak najbardziej wskazane!) lub jako dodatek do ciepłej kąpieli. Najlepiej sprawdzą się olejki: eukaliptusowy, sosnowy, tymiankowy, rumiankowy, miętowy, lawendowy lub gotowe mieszanki różnych olejków dostępne w aptekach.

Wygodną formą stanowią plasterki nasączone olejkami eterycznymi, które wykorzystuje się przede wszystkim na noc. Wystarczy nakleić plasterek na piżamkę dziecka na wysokości klatki piersiowej, a aromat olejku będzie uwalniany stopniowo przez całą noc.

Kolejną alternatywę stanowią maści rozgrzewające, również na bazie olejków, którymi smarujemy klatkę piersiową, plecy, a także stopy maluszka. Miejsce pod noskiem można posmarować maścią majerankową, która zadziała udrażniająco i bakteriostatycznie.

Pomocne będą także domowe soki z bzu czarnego, malin czy róży, które stanowią bogate źródło witaminy C, a w połączeniu z niewielką ilością startego imbiru doskonale rozgrzewają błony śluzowe, rozrzedzają zalegającą wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie.

Starszym dzieciom, które chętnie spożywają już wszystkie pokarmy, warto wzbogacić dietę w czosnek, cebulę czy chrzan, które zawierają fitoncydy, czyli roślinne związki o działaniu bakteriobójczym.

No i nie zapominajmy o herbatce z miodem i cytryną!

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *