Cellulit – jak z nim walczyć?

Cellulit czyli tzw. skórka pomarańczowa, to pojawiające się po okresie dojrzewania, głównie u kobiet (90% populacji), spowodowane prawdopodobnie nadmiarem estrogenów, nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Cellulit występuje niezależnie od masy ciała, jednak przeważnie dotyczy osób o wadze wyższej niż przyjęte normy. Ponadto występowaniu cellulitu sprzyja także stres, długie kąpiele w gorącej wodzie i stosowanie środków antykoncepcyjnych.

Można wyróżnić kilka faz zaawansowania cellulitu. W fazie pierwszej zmiany nie są widoczne. Aby ujawniła się skórka pomarańczowa należy ścisnąć i unieść skórę. Faza druga pozwala zobaczyć podskórne nierówności gołym okiem. Trzeci etap, najbardziej zaawansowany, jest trudny do zniwelowania i pomoc musi być bardziej specjalistyczna. Cellulit możemy podzielić także na tzw. powstający (nowy), z którym walka jest łatwiejsza oraz tzw. istniejący (stary), występujący u większości osób.

Samodzielna walka z cellulitem

Skóra pokryta cellulitem nie wygląda estetycznie. Dlatego rosnącym zainteresowaniem cieszą się metody, dzięki którym pomarańczowa skórka ma zniknąć z powierzchni naszego ciała. Ważne aby walkę z cellulitem rozpocząć wcześnie. Zmiany w początkowej fazie są całkowicie odwracalne, a doskonałym sposobem są w tym przypadku odpowiednia pielęgnacja, dieta, ruch i masaż antycellulitowy. Bardzo zaawansowany cellulit jest trudny do zwalczenia i może skutkować pojawieniem się tzw. skóry materacowej.

Pierwszym krokiem może być zmiana nawyków żywieniowych, związana przede wszystkim z wprowadzeniem do swojej diety produktów wysokobłonnikowych, takich jak kasze, razowe pieczywo czy, zawierające błonnik rozpuszczalny, jabłka. Należy również zrezygnować z produktów bez większych wartości odżywczych: chipsów, cukierków, paluszków czy słodkich, gazowanych napoi. Ponadto niezbędny jest systematyczny i regularny ruch. Korzystne są codzienne intensywne spacery. Domowe zabiegi kosmetyczne też mają swoje znaczenie. Dostępne kremy zawierają często substancje pochodzenia naturalnego. Ważną rolę pełnią wyciągi z zielonej herbaty, kawy, Garcinia cambogia, miłorzębu japońskiego, kasztanowca czy wąkroty azjatyckiej (ich zadanie to przyspieszenie spalania tłuszczu, zmniejszenie obrzęków i poprawienie krążenia). W sklepach są również dostępne gąbki „antycellulitowe” do masażu, który pobudza krążenie, rozluźnia i rozgrzewa skórę.

Sprawdź również:  Daktyle jako zdrowy zastępca słodyczy

Pomocne zabiegi

Przy bardziej zaawansowanym problemie estetycznym warto jest skorzystać z metod w gabinecie medycyny estetycznej. Zabiegiem zwalczającym cellulit jest jonoforeza, która polega na bezpośrednim podaniu pod skórę odpowiedniego preparatu dzięki użyciu elektrycznego prądu stałego, co ułatwia penetrację w głąb skóry aktywnych substancji. Ponadto masaż wibracyjny pozwalający rozdzielić złogi kolagenowe oraz drenaż limfatyczny pobudzający krążenie limfy i krwi, poprawiający elastyczność skóry. Interesującą metodą jest zwalczanie cellulitu za pomocą metody X-Wave. Metoda, która była stosowana do kruszenia kamieni nerkowych, aktualnie została przystosowana do innych celów. X-Wave wykorzystuje działanie na tkankę łączną fali akustycznych, poprawiając tym samym jędrność i elastyczność skóry, prowadząc do minimalizacji podskórnej tkanki tłuszczowej. Niski poziom energii zabezpiecza przed ewentualnymi uszkodzeniami penetrowanej tkanki.

Podsumowując…

Pamiętajmy, że cellulit to nie tylko problem natury estetycznej i może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie i rozpocząć starania o piękniejszy wygląd.

Więcej informacji znajdziesz na : Damian.pl

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *