Dziurawiec zwyczajny – właściwości i zastosowanie

Starożytni Grecy, a także Rzymianie twierdzili, że dziurawiec może odstraszyć złe duchy. Obecnie znajduje on zastosowanie jako naturalny, łagodny środek przeciwdepresyjny, który wywołuje o wiele mniej skutków ubocznych niż powszechnie stosowane leki…

Dziurawiec to powszechnie uprawiana na całym świecie bylina, charakteryzująca się żółtymi kwiatami. Nazwa dziurawiec wywodzi się od małych gruczołków występujących w liściach rośliny, które swoim kształtem przypominają otworki (łac. perforatum oznacza przedziurawiony). Preparaty lecznicze sporządza się z wysuszonych kwiatów.

Dziurawie zwyczajny – właściwości

Dziurawiec wykorzystywany jest w leczeniu łagodnej depresji. Choć dokładny mechanizm jego działania nie został poznany, uważa się, że polega on na podnoszeniu stężenia serotoniny w mózgu. Dziurawiec leczy także różne stany towarzyszące depresji: stres, lęk, przewlekłe zmęczenie, itp. Ponadto wykazuje on działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe – zwalcza wirusy opryszczki zwykłej i grypy oraz wirusa Epstaina i Barr.

Dziurawiec zwyczajny – zastosowanie

Leczenie łagodnej depresji, pomocniczo w niektórych zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, wspomagająco w leczeniu przewlekłego zmęczenia i dolegliwości związanych z żylakami odbytu (łagodzenie świądu).

Dostępny jako:
Kapsułki
Krem/maść
Tabletki
Żel
Nalewka

Skutki uboczne:
Niekiedy przy stosowaniu dziurawca mogą wystąpić takie objawy niepożądane jak: niestrawność, zmęczenie, zaparcia, suchość w ustach, zawroty głowy. Osoby jasnej karnacji, zażywając dziurawiec, nie powinny przebywać zbyt długo na słońcu (działanie fotouczulające).

Sprawdź również:  Cytryniec chiński - właściwości i zastosowanie

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *