Kosmetyki ekologiczne – dlaczego powinniśmy się nimi zainteresować? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kosmetyki naturalne i ekologiczne coraz częściej pojawiają się na drogeryjnych półkach i w aptekach. Świetnie, bo to doskonała alternatywa dla kosmetyków zwykłych (konwencjonalnych). Co powinniśmy wiedzieć na ich temat?

Różnica między kosmetykami naturalnymi a ekologicznymi jest taka, że te drugie tworzone są z produktów pochodzących z ekologicznych upraw (i bardzo restrykcyjnie się tego przestrzega), z kolei naturalne niekoniecznie muszą spełniać ten wymóg, chociaż coraz częściej tak właśnie się dzieje, bo producentom zależy na dostarczeniu jak najlepszej jakości produktu.

Oba typy kosmetyków wyróżnia kilka cech. Po pierwsze, nie zawierają sztucznych, chemicznych środków konserwujących. W praktyce oznacza to tyle, że kosmetyki naturalne i ekologiczne należy przechowywać w odpowiednich warunkach (zwiększone ryzyko rozwijania się mikroorganizmów, niż w przypadku zwykłych kosmetyków) – w temperaturze pokojowej, nienasłonecznionym, suchym miejscu, należy również pamiętać o zużyciu w ciągu 3-6 miesięcy od otwarcia (termin podany na opakowaniu).

W naturalnych kosmetykach nie stosuje się również substancji polepszających – parafiny, sztucznych aromatów i barwników, czy tanich olejków. Dzięki temu skóra w mniejszym stopniu narażona jest na czynniki alergizujące. Innymi słowy, skóra lepiej przyjmuje kosmetyki naturalne, choć może minąć trochę czasu, zanim to nastąpi, gdyż musimy ją do tego przyzwyczaić.

Jeśli chodzi o zakup kosmetyków naturalnych i ekologicznych, to dobrze przestrzegać kilku zasad:

Po pierwsze – czytajmy skład na opakowaniu

Niektórzy producenci używają co prawda naturalnych, ale tańszych składników, przez co kosmetyki mogą tracić na właściwościach. Są jednak tacy, którzy wykorzystują produkty naprawdę wysokiej jakości, co automatycznie przekłada się na cenę kosmetyku.

Po drugie cena, która w dużej mierze jest powiązana z pierwszą zasadą

Droższe kosmetyki prawdopodobnie kosztują dość sporo, gdyż wyprodukowano jest z surowców wyższej jakości. Mimo tego, warto porównywać składy, również tańszych odpowiedników. Może okazać się, że skład mają podobny – po co w takim razie przepłacać?

Sprawdź również:  Kawa - jak zrobić naturalny peeling i jakie jest jego działanie?

Trzecia ważna rzecz – wrażliwość na niektóre substancje

Tu znowu odnosimy się do składu produktu. Kosmetyki naturalne uczulają mniej, jednak jeśli ktoś ma alergię na którąś z wykorzystanych, naturalnych substancji, musi liczyć się z tym, że mogą wystąpić zaczerwienienia i podrażnienia skóry.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ich w aptece, jednak w dobrych drogeriach również nie powinno być problemów, choćby z zasięgnięciem informacji.

Naturalne kosmetyki, to również coś, co możesz zrobić sama, z produktów dostępnych w sklepach spożywczych, czy nawet w kuchni. Na gładkie i delikatne stopy najlepsza będzie mieszanka cynamonu i miodu, za naturalny peeling posłużą Ci natomiast….fusy z kawy!

Możesz też pójść o krok dalej i przygotować kosmetyki do kąpieli czy codziennej pielęgnacji ciała, jednak wtedy będziesz musiała zaopatrzyć się w specjalistyczne produkty i półprodukty oraz dobrać odpowiednie proporcje.

Justyna Zienkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie działu Kosmetyki ekologiczne w i-apteka.pl

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *