Zioła w dolegliwościach prostaty

Łagodny przerost gruczołu krokowego to jedno z najczęściej występujących schorzeń u mężczyzn powyżej 40 roku życia. Ponieważ zwykle nie ma objawów we wczesnym stadium, można łatwo zrozumieć, dlaczego tak wielu mężczyzn zaczyna leczenie dosyć późno, czyli w momencie gdy dochodzi już do problemów z oddawaniem moczu. Jednak lepiej późno niż wcale!

Większość środków farmaceutycznych, stosowanych w leczeniu przerostu stercza to preparaty dostępne bez recepty, zawierające w swoim składzie zioła, głównie: owoc boczni piłkowanej (Serenoe repentis fructus), korę śliwy afrykańskiej (Pygei africanae cortex), korzeń pokrzywy zwyczajnej (Urticae radix) czy olej z dyni zwyczajnej (Cucurbitae peponis oleum). Należy jednak zaznaczyć, że nadają się one głównie w leczeniu I i II stadium łagodnego rozrostu stercza.

Aby wyjaśnić mechanizm działania wspomnianych roślin, spójrzmy na przyczyny rozrostu gruczołu krokowego. Otóż najprawdopodobniej jest on spowodowany wzrostem stężenia białek wiążących hormony płciowe (SHGB), a także zwiększoną aktywnością enzymów: 5-α-reduktazy, odpowiadającej za przekształcanie testosteronu do bardziej reaktywnego dihydrotestosteronu (DHT) oraz aromatazy biorącej udział w przekształceniu testosteronu do estrogenów .

Zawarte w wyciągach roślinnych np. z owocu boczni piłkowanej czy w oleju z nasion dyni fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają aktywność 5-α-reduktazy, aromatazy, poziom SHGB, a także zdolność wiązania DHT do receptorów androgenowych, przez co złagodzeniu ulegają takie dolegliwości jak: oddawanie moczu przerywanym strumieniem, częstomocz w ciągu dnia lub nocy, niecałkowite wypróżnianie pęcherza, opóźniona mikcja, parcie na cewkę, bolesność, pieczenie, itp. W związku z powyższym komfort życia panów cierpiących na łagodny przerost gruczołu krokowego ulega znacznemu podwyższeniu, a ryzyko zachorowania na raka prostaty spada.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *