Kozłek lekarski – właściwości i zastosowanie

Kozłek lekarski, czyli popularna waleriana, działa na koty niczym silny środek pobudzający i eforyzujący, ludziom natomiast ułatwia zasypianie…

Kozłek lekarski to roślina porastająca dziko zarówno Europę jak i Amerykę północną. Spotkać go można na łąkach, polanach, w ogrodach. Przez instytucje medyczne wielu krajów (w tym Polski) kozłek uznawany jest za roślinę wspomagającą sen.

Kozłek lekarski – właściwości

W lecznictwie jako surowiec leczniczy wykorzystuje się korzeń kozłka, który wykazuje działanie uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy ,poprzez zwiększanie stężenia neuroprzekaźnika GABA (kwas gamma-aminomasłowy) występującego w mózgu. Dodatkowo kozłek rozluźnia mięśnie gładkie w obrębie przewodu pokarmowego, obwodowych naczyń krwionośnych dróg żółciowych oraz dróg moczowych.

Kozłek lekarski – zastosowanie

Korzeń kozłka lekarskiego stosowany jest w leczeniu stanów nerwowości, niepokoju oraz lęku, towarzyszącym stresom dnia codziennego. Ponadto znalazł on zastosowanie w leczeniu bezsenności i zaburzeniach snu – zarówno u osób dorosłych jak u dzieci, ponieważ w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych leków ułatwiających zasypianie, nie powoduje on uzależnienia i porannego otumanienia. Można go także wykorzystywać jako środek łagodzący niektóre dolegliwości gastryczne, zwłaszcza stany skurczowe.

Dostępny w formie:
kapsułki
tabletki
nalewka
herbatka
żel

UWAGA!
Kozłka lekarskiego nie powinny stosować kobiety ciężarne i karmiące piersią.

Sprawdź również:  Bratwa barwierska - właściwości i zastosowanie

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *