Kosmetyki syntetyczne a naturalne kosmetyki ziołowe

Według powszechnego przekonania kosmetyki to produkty, które pielęgnują nasz wygląd zewnętrzny. Jednak czy zawsze są bezpieczne i zdrowe? Kosmetyki bogate w syntetyczne związki chemiczne, m.in. sztuczne barwniki, substancje zapachowe i przede wszystkim parabeny paradoksalnie nie są wcale ani tak zdrowe ani bezpieczne jak zapewniają nas o tym producenci.

Składniki kosmetyczne, których warto unikać:

Oleje mineralne

Olej mineralny znajduje się w składzie wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry. Jest to np. parafina lub wazelina. Wykorzystuje się go głównie ze względu na niską cenę, jednak konsekwencje dłuższego stosowania produktów zawierających oleje mineralne pojawiają się bardzo często. Przede wszystkim oleje mineralne zakłócają „oddychanie skóry”, głównie za sprawą zatkanych porów. W efekcie nasza skóra traci naturalną zdolność do usuwania toksyn i szkodliwych metabolitów, co dodatkowo może wywoływać trądzik. Ponadto regularne stosowanie kosmetyków bogatych w oleje mineralne bardzo często prowadzi paradoksalnie do suchości i pękania skóry oraz przyspiesza procesy starzenia.

Dioksan

Substancja ta jest szeroko stosowana w kosmetyce, łatwo wchłania się przez skórę. W niektórych krajach, m.in. USA uznawany jest za związek rakotwórczy.

Substancje zapachowe

Któż z nas nie lubi ładnie pachnieć? Niestety na rynku istnieje wiele kosmetyków pielęgnacyjnych zawierających w składzie substancje zapachowe wytwarzane ze składników o udowodnionym działaniu toksycznym, a nawet rakotwórczym.

Parabeny

Metyl, propyl, butyl, octan to parabeny, stosowane jako konserwanty wydłużające okres przydatności kosmetyków. Badania naukowe wskazują jednak na związek pomiędzy stosowaniem preparatów z parabenami a występowaniem nowotworów, m.in. raka sutka u kobiet.

Kosmetyki naturalne i ekologiczne

Mianem kosmetyków naturalnych określa się produkty pielęgnacyjne otrzymywane ze składników roślinnych, zwierzęcych czy mineralnych, które zasadniczo nie są poddawane przetworzeniu, a ich zawartość w produkcie jest nie mniejsza niż 95%. Kosmetyki ekologiczne dodatkowo muszą spełniać określone wymogi umożliwiające nadawanie im odpowiednich certyfikatów. Przede wszystkim składniki wykorzystywane w produkcji ekologicznych preparatów kosmetycznych muszą pochodzić z upraw pozbawionych sztucznych nawozów, pestycydów czy osadów ściekowych.

Sprawdź również:  Naturalne płukanki z piwa-odżywka wzmacniająca włosy

Kosmetyki ziołowe

Kosmetyki ziołowe stosowane są od wieków i ciągle cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Uważa się, że fitokosmetyki po raz pierwszy pojawiły się w Azji, gdzie początkowo wykorzystywano je w leczeniu schorzeń skóry. Z czasem sposoby wytwarzania naturalnych kosmetyków były stopniowo udoskonalane. Obecnie na rynku pojawiają się preparaty kosmetyczne złożone prawie w 100% ze składników naturalnych, pozyskiwanych ze specjalnych ekologicznych upraw i przetwarzanych zgodnie wysokimi standardami jakości.

Prowadzone na całym świecie badania naukowe dowodzą, że wyciągi roślinne, a także wyizolowane z nich związki czynne mogą stanowić wartościowe składniki kosmetyków. Dodatkowo, ze względu na uczulenia i podrażnienia, jakie coraz częściej wywołują kosmetyki syntetyczne, zapotrzebowanie na całkowicie naturalne kosmetyki znacząco wzrasta.

Właściwości kosmetyczne ziół

W przypadku ziół, o ich właściwościach kosmetycznych decydują te same substancje, które zapewniają im działanie lecznicze. Wzależności od zawartości poszczególnych związków dobiera się rośliny lecznicze np. do danego typu cery. Podobnie jak w ziołolecznictwie wykorzystuje się zioła w postaci naparów, odwarów i maceratów. Niewątpliwą zaletą naturalnych kosmetyków ziołowych jest możliwość łatwego, samodzielnego sporządzenia ich w domu. Należy jednak pamiętać, że tego typu preparaty powinny być zużyte krótko po sporządzeniu.

Związki roślinne w kosmetykach

Związki roślinne o właściwościach kosmetycznych należą do różnych grup. Węglowodany działają nawilżająco i osłaniająco, łagodzą stany zapalne, a także zagęszczają preparaty. Garbniki posiadają właściwości ściągające, przeciwbakteryjne, hamują wydzielanie potu i łoju, uszczelniają naczynia krwionośne. Flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne, neutralizują wolne rodniki, działają przeciwzapalnie, estrogennie. Olejki eteryczne spełniają funkcje zapachowe , stymulują krążenie, działają aromaterapeutycznie. Karotenoidy chronią przed promieniowaniem UV, zmiatają wolne rodniki, nadają skórze koloryt. Poza wymienionymi grupami związków w recepturze kosmetyków naturalnych wykorzystywane są także m.in. alkaloidy, kwasy organiczne, tłuszcze, białka czy związki siarki.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *