O anemii możemy mówić, gdy dochodzi do zmniejszenia się liczby krwinek czerwonych lub zawartości hemoglobiny w tych komórkach. W związku z tym ilość tlenu przenoszonego przez krew w naszym organizmie maleje, narządy przestają sprawnie funkcjonować, a my sami odczuwamy zmęczenie, apatię, duszności, a niekiedy nawet poważniejsze objawy takie jak drętwienie rąk, nóg, mdłości, biegunkę czy zawroty głowy. Bez względu na nasilenie wspomnianych wyżej symptomów należy pamiętać, że nieleczona anemia może przerodzić się w stan zagrażający nie tylko zdrowiu, ale i życiu.

Najczęstsze przyczyny anemii to niedobór żelaza, witaminy B12 lub brak kwasu foliowego. W związku z czym zalecana jest suplementacja brakujących składników poprzez przyjmowanie gotowych preparatów, jednak syntetyczne preparaty żelaza bardzo często wywołują zaparcia, wzdęcia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Alternatywę stanowią naturalne środki roślinne, które równie skutecznie zapobiegają schorzeniu.

Niezastąpiona pokrzywa

Ziołem od wieków stosowanym w leczeniu anemii jest pokrzywa. Jej liście zawierają kwasy organiczne, witaminy A, E, C, B, K, garbniki, flawonoidy, chlorofil, związki aminowe, sole mineralne, natomiast korzenie bogate są w kwasy organiczne, lecytynę, sole mineralne fosforu, magnezu, żelaza, potasu, manganu, krzemu. Stanowi ona także niezwykle cenne źródło chlorofilu zwiększającego syntezę hemoglobiny, a ponadto zawiera duże ilości witaminy C, która stymuluje wchłanianie żelaza. Zaleca się przyjmowanie świeżego soku z ziela pokrzywy i odwary do picia. Dodatkowo ususzone ziele może być dodawane do potraw. Wystarczą 1-2 łyżki stołowe świeżego soku lub nalewki dziennie, bądź kilka filiżanek odwaru (ok 1,5 g surowca zalać filiżanką wody i gotować 5min).

Szczaw lancetowaty

Równie bogatym źródłem organicznych związków żelaza jest dziko rosnący szczaw lancetowaty, nazywany niekiedy końskim szczawiem lub kobylakiem. Napary sporządzane z suszonych brunatno-czerwonych „kuleczek” porastających wysokie pędy znakomicie uzupełniają niedobory żelaza, jednocześnie regulując pracę przewodu pokarmowego we wszelkiego rodzaju zatruciach pokarmowych i biegunkach dzięki obecności dużej zawartości garbników.

Sprawdź również:  Napary ziołowe na gorączkę i przeziębienie

Do innych surowców zielarskich wspomagających leczenie anemii zaliczyć można ponadto lucernę siewną, korzeń żeń-szenia, nasiona kozieradki, oraz obfitującego w sole mineralne i witaminy mniszka lekarskiego. Niekiedy zaleca się przyjmowanie preparatów z jeżówką, której przypisuje się zdolność regeneracji czerwonych krwinek.

Co jeszcze?

Pomocne mogą okazać się również zyskujące na popularności glony takie jak spirulina i chlorella. Ich dobroczynne działanie w anemii związane jest bezpośrednio z dużą zawartością chlorofilu.

Szczególną ochronę przed anemią stanowią zielone warzywa m.in. szpinak czy brokuły, a także codzienne picie soku z marchwi, świeżej kapusty lub czerwonych buraków. Warto ponadto pamiętać o produktach pszczelich, takich jak miód, pyłek kwiatowy czy pierzga, które ułatwiają przyswajanie żelaza, w przeciwieństwie do kawy, herbaty i wapnia, które z kolei osłabiają wchłanianie jonów żelaza przez organizm.

Nie zapominajmy także o codziennym ruchu. Wysiłek fizyczny poprawia bowiem ukrwienie organizmu i pobudza wytwarzanie erytrocytów.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *