Choć żyjemy w XXI wieku i do dyspozycji mamy produkty z najlepszych światowych laboratoriów, nadal okazuje się, że piękne włosy można mieć także dzięki tanim i naturalnym środkom. Wiele z nich można znaleźć choćby na pobliskiej łące.
Zdrowe i piękne włosy nie tylko pozwalają nam zaspokajać próżność, ale także świadczą o tym, że skóra głowy i kondycja cebulek nie dają powodów do niepokoju. Jednak poza leczeniem, zapobieganiem i stymulowaniem, naturalne środki pielęgnacyjne mają też doskonałe działanie czysto kosmetyczne.
Pielęgnacja włosów produktami ziołowymi
Na rynku znajdziemy wiele szamponów, odżywek i masek, które zawierają dziesiątki substancji o skomplikowanych nazwach. Choć wiele z nich usiłuje naśladować naturę, nie można niestety powiedzieć, że są to produkty spełniające wymagania osób dążących do naturalnej pielęgnacji.
Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które ze względów zdrowotnych lub ekologicznych chcą korzystać z dobrodziejstwa natury będą zatem dwie grupy produktów dostępnych na rynku. Pierwsza to naturalne kosmetyki, robione z dbałością o szczegóły, bazujące na dużej liczbie wyłącznie naturalnych składników.
Co robić, gdy włosy wypadają?
Nadmierne wypadanie włosów to jeden z najczęstszych problemów – codziennie tracimy ich sporo, a dodatkowe osłabienie zdecydowanie nie poprawi sytuacji, zwłaszcza jeśli włosy są do tego słabe i łamliwe. Trzeba wtedy sięgnąć po kosmetyki, które zawierają odpowiednie wyciągi roślinne. Ich bazą powinny być zioła wzmacniające włosy.
Wypadające włosy doskonale zregenerują kosmetyki zawierające korzeń łopianu, brzozę brodawkowatą, chmiel lub żeńszeń. Substancje zawarte w wyciągach z tych roślin sprawiają, że skóra głowy jest lepiej ukrwiona, cebulki lepiej odżywione, a porów nie blokuje nadmiernie wydzielający się łój.
Dzięki regularnemu dostarczaniu tych skondensowanych odpowiednio składników można bardzo szybko poprawić kondycję skóry i włosa, bez narażania się na uczulenia lub nadmierne obciążenie fryzury – kosmetyki te zazwyczaj nie są zbyt tłuste, nie są także wzbogacane parabenami czy silikonami. Te substancje może i pomagają włosom prezentować się korzystniej, ale zdecydowanie nie wpływają pozytywnie na zdrowie.
Nie chcesz farbować? Wypłucz!
Gdy marzy się zmiana koloru włosów, ale delikatna i nie mająca destrukcyjnego wpływu na stan fryzury, także warto sięgnąć po naturalne płukanki. Zioła przyciemniające włosy to na przykład szałwia, pokrzywa, rozmaryn czy skrzyp. Można stosować napary z tych ziół oddzielnie, można też przygotować lub kupić przyciemniającą mieszankę ziół. Wzbogacić ją może także skórka orzecha włoskiego i jego skorupy – z tym trzeba jednak postępować ostrożnie, bo przyciemnieniu może ulec także skóra głowy.
Mocnym uderzeniem koloru może być oczywiście także henna – trzeba jednak pamiętać, że choć to substancja roślinna, działa jak naprawdę mocna farba, trwale i błyskawicznie zmieniająca kolor włosów.
Tym, którym marzą się jaśniejsze refleksy najlepiej posłuży rumianek – najlepiej w roztworze z cytryną. Można stosować także maskę z korzenia rabarbaru (rzewienia), ale to znacznie bardziej kłopotliwy proces.
Napary i roztwory (do rumianku można także dodać nieco octu jabłkowego zamiast cytryny) najlepiej wlać do butelki zaopatrzonej w korek ze spryskiwaczem i regularnie spryskiwać włosy – zwłaszcza przed wyjściem na słońce.
Pokrzywa i skrzyp na włosy – codzienni bohaterowie
Substancji naturalnych w kosmetykach jest co najmniej kilkanaście. Oczywiście warto szukać dobroczynnych wyciągów z roślin i stosować przygotowane w tej postaci zioła na włosy. Jednak równie dobrym pomysłem jest sięgnięcie po same zioła – w jak najbardziej naturalnej postaci.
Najpopularniejsze – bo najtańsze, powszechne i doskonale działające – zioła polecane na włosy od wieków, to przede wszystkim pokrzywa i skrzyp. W mieście trzeba zazwyczaj poszukać ich w aptekach, ale bez problemu znajdzie się te dwie rośliny na łąkach, w lasach, a nawet w parkach. Nie namawiamy co prawda do wałęsania się po błocie w poszukiwaniu dorodnych pokrzyw, ale jeśli można zdobyć świeże rośliny, warto z takiej możliwości skorzystać i suszyć je samodzielnie na bieżąco.
Pokrzywa na włosy może być stosowana nie tylko jako płukanka wykonana z zaparzonego suszu. Można wycisnąć z niej sok i wcierać go w skórę głowy. Jednak płukanie włosów pokrzywą dale doskonałe efekty nie tylko dla skóry, ale samego włosa. Warto przepłukać włosy po myciu nie tylko ciepłym roztworem, ale także na koniec spłukać zimnym. Można też namoczyć włosy w takim naparze i zawinąć je w ręcznik na godzinę. Efekty będzie widać od razu, zwłaszcza jeśli włosy nie zostaną potem potraktowane suszarką, a pozwoli się im wyschnąć naturalnie.
Skrzyp to nasz drugi bohater o podobnym i równie dobroczynnym działaniu. Różni się od pokrzywy tym, że należy przyrządzać go w formie odwaru. W tym celu zalewamy surowiec wodą w temperaturze pokojowej i gotujemy pod przykryciem 15-30 min.
Jeżeli te procedury wydają się być zdecydowaną stratą czasu, można też postawić na przygotowane na bazie pokrzywy i skrzypu tabletki, które mają za zadanie nie tylko wzmacnianie włosów, ale także dodatkowe działanie na skórę i paznokcie (pokrzywą leczymy także trądzik, skrzyp pomaga łamliwym paznokciom). Trzeba tylko upewnić się, że sięgamy po preparat z zaufanego źródła.
Zapalony zielarz i miłośniki natury. Zainspirowany złożonością i bogactwem natury, poświęcił swoje życie odkrywaniu i naukowemu badaniu roślin leczniczych. Pasja do roślin i głębokie zrozumienie ich leczniczych właściwości przekłada się na unikalne, holistyczne podejście do zdrowia i wellness.