Naturalne leczenie reumatyzmu-domowe sposoby

Reumatyzm jest potocznym określeniem obejmującym schorzenia, które objawiają się bólem mięśni i stawów. Dzielą się one na choroby zapalne (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawów kręgosłupa) i niezapalne (np. chorobę zwyrodnieniową stawów). Oprócz kuracji leczniczej dopasowanej indywidualnie przez reumatologa, warto zastosować domowe metody, które przyczynią się do zwalczenia dolegliwości związanych z chorobami reumatycznymi.

Choroby reumatyczne- przyczyny

Wielokrotnie przeprowadzane badania niestety nadal nie wykazały 100% pewności co do przyczyn powstania reumatyzmu. Naukowcy dowodzą jednak, że w dużym stopniu ich rozwój powodowany jest działaniami szkodliwych substancji środowiska zewnętrznego na organizm ludzki, a także genetyką. Dlatego szczególnie ważną kwestią jest zapobieganie powstaniu reumatyzmu. Rodzice dzieci, u których trwają procesy budowania się kości i stawów powinni zadbać o odpowiednią dietę z zawartością wapnia.

Reumatyzm- objawy

Zapalenia stawów najczęściej można rozpoznać poprzez określone symptomy:
• silny ból stawów, który często powoduje znaczne zaburzenie aktywności fizycznej
• zmęczenie, niewyspanie, senność
• rozdrażnienie i zdenerwowanie
• stany depresyjne i wahania nastroju
• w późniejszych fazach choroby, reumatyzm może spowodować problemy z sercem, nerkami, płucami i choroby układu nerwowego

Najczęstsze choroby reumatyczne

Reumatoidalne zapalenie stawów

Statystyki wykazują, że stosunkowo duża liczba przypadków zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów powodowana jest stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej i przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych. Objawy towarzyszące chorobie to: bóle rąk i stóp, zesztywnienie stawów (najczęściej rano), silne bóle mięśni, problemy z sercem, choroby naczyń krwionośnych, choroby płuc.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Charakterystycznymi objawami dla „zwyrodnienia stawów” jest silny ból stawów, nasilający się pod wieczór, w momencie, gdy stawy są zmęczone codzienną aktywnością fizyczną lub staniem. Choroba może obejmować tylko jeden staw ręki lub nogi, a także całą długość kręgosłupa. Innymi objawami są częste bóle tylnego obszaru głowy, zawroty głowy i drętwienie rąk.

Sprawdź również:  Naturalne wzmacnianie odporności – to proste!

Reumatyzm- naturalne leczenie

W Polsce z reumatyzmem zmaga się około 5 milionów osób, z czego aż 80% przypadków dotyczy płci żeńskiej. Nie opracowano do tej pory metody, która pozwalałaby na całkowite wyleczenie chorób reumatycznych, jednak istnieją naturalne metody leczenia łagodzące dolegliwości bólowe.

Kąpiele ziołowe

Kąpiel z szyszek i igieł sosnowych– szyszki oraz igliwie sosny zawierają wysoką ilość olejków eterycznych, wykazujących działanie przeciwbólowe. Należy wsypać do garnka 0,5 kg sosnowych szyszek oraz dowolną ilość igieł (według uznania). Następnym krokiem jest zalanie owoców drzewa 2 litrami zimnej wody i doprowadzenie do wrzenia na wolnym ogniu. Po 15 minutach gotowania należy odcedzić wywar, wlać go do wanny i zmieszać z wodą w temperaturze 35 stopni Celsjusza. . Zanurzanie stawów w mieszance sosnowej powinno trwać około 20 minut.

Kąpiel z owsa– owies jest bogaty w saponiny wykazujące działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Do garnka należy wsypać ok. 1 kg słomy z owsa (można zakupić ją w sklepie zielarskim) i zalać 4 litrami ciepłej wody. Taką mieszankę powinno się odstawić na 3 godziny do „wystania się”. Po upływie czasu należy rozgrzać mieszaninę na palniku, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu około 30 minut. Wywar należy mieszać z 35 stopniową wodą i moczyć w nim nogi przez 20 minut.

Okład roślinny na bolące stawy

Okład z liści kapusty posiada właściwości przeciwbólowe i zmniejszające obrzęki. 2-3 duże liście kapusty należy oddzielić od kłębów i rozbić tłuczkiem do mięsa. Tak wyklepane powinno się nakładać na bolące stawy, owinąć ciepłym kocem lub ręcznikiem. Poleca się stosowanie kompresów na noc. Okład z gorczycy poprawia ruchomość stawów i działa przeciwbólowo. W celu jego wykonania należy przemielić 2 łyżki nasion gorczycy, zalać je litrem ciepłej, ugotowanej wody i dokładnie wymieszać. Kompres wykonuje się z gazy, którą powinno się maczać w przygotowanej mieszaninie i przykładać do chorego stawu na około 15 minut. Czynność warto powtarzać kilka razy pod rząd.

Sprawdź również:  Czarnuszka jako bomba witaminowa- Poznaj jej właściwości

Odpowiednia dieta

Jak mówią naukowcy, regularne spożywanie kwasów omega-3 zapobiega występowaniu chorób reumatycznych oraz likwiduje poranną sztywność stawów. Głównymi źródłami kwasów tłuszczowych są tłuste ryby morskie (łosoś, tuńczyk, sardynki). Ważne jest spożywanie przypraw, które wykazują właściwości przeciwzapalne. Najbardziej skutecznymi w przypadku leczenia chorób reumatycznych jest imbir i kurkuma. Obie te przyprawy hamują tworzenie się stanów zapalnych w organizmie. Badania przeprowadzone przez naukowców ze Szkoły Medycznej w Massachusetts udowodniły, że codzienne stosowanie pigułek lub wypijanie oleju z ogórecznika i wiesiołka może pozytywnie wpłynąć na reumatyzm. Dzięki zawartości kwasu gamma-linolenowego, oleje te zmniejszają natężenie bólów oraz sztywnienie.

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *