Rumian rzymski – właściwości i zastosowanie

Kiedy słyszymy o rumianku, zwykle kojarzy nam się on ze słynnym naparem na uspokojenie. Jednak moim celem jest przedstawienie Wam odmiany rumianku, o której może jeszcze nie wiecie – Rumian rzymski. Jest to roślina o bardzo ciekawych właściwościach zastosowania.

Charakterystyka Rumian rzymski

Wygląd

Rumian rzymski to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych. Dorasta do wysokości 30-50 cm. Charakteryzuje się długimi i cienkimi łodygami oraz zielonymi, piłkowanymi liśćmi. Jego największym atutem są jednak kwiaty – różowe bądź czerwone, z bardzo długimi płatkami. Gdy okres kwitnienia dobiegnie końca, pojawiają się owoce w formie małych kulistych torebek zawierających nasiona.

Występowanie

Rumian rzymski pochodzi z Azji Mniejszej, ale obecnie rośnie na całym świecie. W Polsce jest często uprawiany jako roślina ozdobna.

Właściwości Rumian rzymski

Zastosowanie w medycynie naturalnej

Rumian rzymski jest znany z tego, że działa łagodząco na skórę. Można go stosować miejscowo w postaci okładów, aby złagodzić podrażnienia, oparzenia słoneczne i swędzenie. Ma także działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dzięki czemu jest świetnym narzędziem w walce z trądzikiem czy owrzodzeniami.
Inną popularną formą wykorzystania Rumian rzymski jest jego słynna herbata. Napar z rumianku rzymskiego ma działanie uspokajające, wzmacniające układ trawienny oraz likwidujące bóle menstruacyjne. Poprawia też jakość snu oraz łagodzi objawy lęku.

Zastosowanie w kuchni

Rumian rzymski znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, ale również w kuchni. Ze względu na swoje unikatowe smaki i aromat, jest często wykorzystywany w wypiekach i deserach. Można posypać nim ciastka, dodać do masy serowej czy zrobić z niego płynną polewę. Rumian rzymski nadaje potrawom delikatny, kwiatowy smak.

FAQs

    1. Czy Rumian rzymski ma działanie uspokajające?

Tak, napar z Rumian rzymski działa uspokajająco i pomaga w walce z lękiem.

    1. Jakie inne właściwości ma Rumian rzymski?

Rumian rzymski działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i łagodzi podrażnienia skóry.

    1. Jakie są zastosowania Rumian rzymski w kuchni?
Sprawdź również:  Mydlnica lekarska - właściwości i zastosowanie

Rumian rzymski dodaje potrawom delikatny, kwiatowy smak i jest często używany w wypiekach i deserach.

Podsumowanie

Rumian rzymski to roślina o niezwykłych właściwościach, które są znane od setek lat. Można go stosować w medycynie naturalnej i kuchni, jak również jest często uprawiany jako roślina ozdobna. Jego działanie uspokajające, przeciwzapalne i antybakteryjne czyni go bardzo wartościową rośliną w naszej codziennej diecie i pielęgnacji skóry. Z pewnością warto zwrócić na niego uwagę i zacząć korzystać z jego dobroczynnych właściwości.

Mogą Cię zainteresować