Arnika górska – właściwości i zastosowanie

Dawno temu w Bawarii podczas święta Św. Jana arnika była wtykana przy brzegach pól, co miało stanowić ochronę przed gradobiciem, natomiast zostawiana na parapecie okna miała odganiać pioruny…

Arnika górska to bylina charakterystyczna dla klimatu górskiego. W Polsce można ją spotkać w Sudetach oraz Karpatach Wschodnich.

Arnika górska – właściwości

Kwiaty arniki działają przede wszystkim przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a także ułatwiają wchłanianie się krwiaków.

Arnika górska – zastosowanie

Surowiec stosowany jest w tępych urazach i obrzękach, w których nie doszło do wypływu krwi, m.in. w stłuczeniach, złamaniach, nadwerężeniach, zwichnięciach. Ponadto także w schorzeniach dermatologicznych, takich jak czyraki, żylaki podudzi, w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz miejscowo w leczeniu krwiaków.

Dostępna w formie:
żel/maść

UWAGA!
Preparatów arniki nie należy stosować wokół ust i oczu, oraz na zranienia. Stosowanie u dzieci poniżej 3 roku życia powinno być skonsultowane z lekarzem. Niekiedy może wystąpić odczyn alergiczny.

Sprawdź również:  Trzmielina zwyczajna - właściwości i zastosowanie

Mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *